Top 17: Gdańsk – atrakcje dla dzieci
Ostatnio aktualizowane: 22.01.25
Dla wielu z nas wakacje nad polskim morzem są czymś niezwykłym. Niektórzy nawet twierdzą, że urlop za granicą nie odwzorowuje nawet w połowie klimatu, który oferuje wczasowiczom Bałtyk. Jednakże warto połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać się m.in. do Gdańska, aby nie tylko całymi dniami wylegiwać się na plaży, ale również zwiedzić interesujące zakątki północnej części Polski i sprawdzić, co oferuje Gdańsk, również dla najmłodszych.
Bałtyk kojarzony jest przede wszystkim ze słońcem, latem i wakacjami. Któż z nas nie lubi wylegiwać się na gorącym piasku i korzystać z wielu dobrodziejstw, jakie możemy spotkać nad morzem? Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, aby Trójmiasto odwiedzić inną porą roku? Okazuje się, iż oferta dla wczasowiczów jest bardzo bogata nawet w okresie jesienno-zimowym czy też wczesną wiosną. Oczywiście podczas deszczowych dni czy dużego mrozu nikt nie każe nam spacerować po plaży. Na mniej sprzyjającą aurę warto mieć różne wyjścia awaryjne, których nie brakuje na Pomorzu. Atrakcje w Gdańsku dla dzieci są na tyle duże, że nawet najmłodsi urlopowicze nie będą znudzeni zimowym wypadem nad Bałtyk.
Atrakcje dla dzieci – Gdańsk, Gdynia, Sopot
Kiedy z dużym wyprzedzeniem planujemy wspólne wakacje, często wybieramy zagraniczne wycieczki, aby pokazać dzieciom coś więcej niż tylko polskie góry, jeziora lub morze. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Jest znaczna część osób, która uważa, iż poznanie świata najlepiej zacząć od własnego kraju. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ rodzice na pierwszym miejscu powinni zaznajamiać dzieci z miejscem, gdzie mieszkają, pokazywać wszelkie atrakcje i zabierać na wakacje tam, gdzie zobaczą i poznają coś więcej niż tylko rosnące w ciepłych krajach palmy.
Bez wątpienia miejscem godnym zobaczenia i poznania choć w pewnym stopniu jego historii jest Trójmiasto – Gdańsk, Gdynia i Sopot. Morze to nie tylko ciekawa atrakcja dla zakochanych, ale przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Aby wędrówka była komfortowa zarówno dla rodziców, jak i maluchów, warto wcześniej zaopatrzyć się w odpowiedni wózek. Internetowy ranking wózków dziecięcych w tym przypadku z pewnością okaże się pomocny i pozwoli na wybór odpowiedniego modelu.
Gdańsk i atrakcje turystyczne dla dzieci zaskoczą niejednego turystę. Przed wycieczką warto przygotować alternatywę dla spacerów po plaży i kąpieli w morzu. Jak wiadomo, pogoda nad Bałtykiem bywa zmienna, dlatego niezbędne będzie zapoznanie się z zadaszonymi atrakcjami, które umożliwią komfortowe i bezpieczne poznanie historii północnych miast naszego kraju. Władze oferują także darmowe atrakcje turystyczne dla dzieci. Gdańsk to miasto, które może pochwalić się niejedną z nich. W miejscowości znajdziemy zarówno obiekty godne obejrzenia, które są całkowicie darmowe, jak i te będące bezpłatne jedynie w określonych dniach. W głównej mierze są to muzea ze zmieniającymi się wystawami, dlatego też niezależnie od pory roku warto odwiedzić choć jedno z nich. Całkowicie bezpłatna jest również historyczna Sala BHP, gdzie 31 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Sierpniowe. Oczywiście dla maluchów może to być mało interesujące miejsce, dlatego polecamy udać się do Parku Oliwskiego, który jest połączeniem wielu różnych stylów. Miejsce podzielono na część francuską, angielską oraz japońską, gdzie znajduje się przepiękny ogród. Park jest czynny od początku kwietnia do końca października.
Zimne miesiące również są dobrym momentem, aby odwiedzić Gdańsk i poznać atrakcje turystyczne dla dzieci. Zima będzie odpowiednia do zwiedzenia Hewelianum, czyli gdańskiego centrum nauki. Już samo położenie obiektu powinno nas zainteresować. Centrum znajduje się w XIX-wiecznym forcie, który otacza piękny park. Miejsce z racji tematyki wystaw będzie bardzo dobrą opcją dla nieco starszych dzieci. Aby w spokoju obejrzeć wystawy z dziedziny historycznej, matematycznej, geograficzno-przyrodniczej czy też zaczerpnąć wiedzy o energii, najlepiej zarezerwować sobie kilka godzin. Dodatkowo na odwiedzających czekają czasowe wystawy oraz liczne warsztaty, które motywują najmłodszych do zabawy i nauki. Jak widać nawet zwiedzając Gdańsk z dzieckiem możemy poszerzyć naszą wiedzę o kilka ciekawostek i istotnych faktów.
Trójmiasto to również atrakcje dla małych dzieci. Gdańsk oferuje nam piękne plaże oraz rejs na Hel lub do Sopotu. Jest to również dobra alternatywa dla rodziców, którzy chcą pokazać maluchom jak najwięcej, a jednocześnie nie chcą stać w ulicznych korkach. Oczywiście rejs statkiem to przede wszystkim wielka frajda dla najmłodszych.
Dla kilkulatków pewną formą odpoczynku jest czas spędzony na świeżym powietrzu. W tym przypadku doskonale sprawdzi się plac zabaw. Gdańsk słynie i z takich atrakcji, a dokładniej z Krainy Zabaw w Parku Reagana na Pomorzu. Dobrą opcją na weekendowe popołudnie może być wspólne urządzenie pikniku. W tym celu warto wybrać się do Wrzeszcza, gdzie znajduje się Leśna Polana, a w niej trzy hektary terenów rekreacyjnych i ogromny plac zabaw dla dzieci. Gdańsk z tego względu nie musi kojarzyć się tylko z wodą, piaskiem i muzeami. Może być także bardzo dobrym miejscem, które dzieci będą kojarzyły z czymś, co znają na co dzień.
Gdańsk dla dzieci i ich rodziców oferuje również imprezy w Teatrze Szekspirowskim, gdzie obejrzymy nie tylko liczne przedstawienia, ale również będziemy mogli wziąć udział w wydarzeniu o nazwie Rodzinne Zwiedzanie Teatru. Opcja umożliwia zwiedzenie raz w miesiącu teatru od tzw. kuchni, a niekiedy nawet pojawia się szansa, aby wystąpić na scenie, co dla kilkulatka może być niezapomnianym przeżyciem.
Kiedy zastanawiamy się, co zwiedzić w Gdańsku z dziećmi, możemy wybrać się do Muzeum Bursztynu, gdzie będziemy mogli podziwiać przepiękne wyroby pochodzące nawet z czasów rzymskich, średniowiecznych aż do obecnych. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Galeria Starych Zabawek, w której znajdziemy niejedną rzecz z naszego dzieciństwa. To, co powinno nas zainteresować to fakt, iż galeria mieści w sobie również zabawki z czasów naszych dziadków, a wszystkie z nich nadal prezentują się ładnie.
Wyjazd nad morze to niezliczone atrakcje dla dzieci. Trójmiasto, a dokładniej jego okolice, zachęcają wczasowiczów do wizyty w ZOO. Ogród w Oliwie znajduje się na obrzeżach lasu, a wizyta w nim to kilka godzin świetnej zabawy dla całej rodziny. Maluchów z pewnością zachwyci przejażdżka w drewnianym wózku, a nieco starszych imponująca ilość zwierząt.
Nikt nie byłby sobą, gdyby podczas wizyty na Pomorzu nie wybrał się do Sopotu. Najpopularniejszą atrakcją jest oczywiście molo, które zachęca wszystkich do nadmorskich spacerów. Nie jest to jedyna trasa na piesze zwiedzanie pięknych terenów. Na przechadzkę warto również wybrać się wzdłuż plaży w kierunku Gdyni. 5-km trasa w stronę klifu w Orłowie pozwoli na przyjemny spacer i wyciszenie od miejskiego zgiełku.
Wakacje nad morzem często może zepsuć deszczowa pogoda. Warto wtedy wybrać się do Gdyni i odwiedzić m.in. Teatr Muzyczny, który oferuje repertuar dla najmłodszych. Dobrą opcją na spędzenie wolnego czasu jest także Rezerwat Kępa Redłowska, gdzie znajduje się kilka ścieżek idealnych dla spacerowiczów. Szlaki znajdują się zarówno na plaży, jak i również w lesie na klifie Orłowskim.
Ciekawostki o Gdańsku dla dzieci
Droga Królewska prowadząca turystów przez wszystkie największe atrakcje Gdańska może być ciekawą opcją na zwiedzenie miasta wraz z dziećmi. Do miasta wprowadzi nas Brama Wyżynna, która jest jednocześnie początkiem Drogi Królewskiej. Atrakcją, a jednocześnie ciekawostką dla najmłodszych, będzie wygląd gdańskiego łuku triumfalnego, czyli Złotej Bramy, której zdobienia stanowią kamienne rzeźby. Warto zwrócić uwagę dzieci na to, ponieważ łuk przedstawia ponadczasowe wartości, takie jak wolność i pokój, a także cnoty obywatelskie, którymi niezmiennie są zgoda i sprawiedliwość.
Kiedy podróżujemy po Gdańsku ze starszymi dziećmi, niemalże naszym obowiązkiem jest wycieczka pod pomnik Westerplatte. Dla wielu to miejsce, w którym powstała nowa historia. W świadomości Polaków to ogromny znak bohaterstwa, patriotyzmu i walki w obronie tego, co nieocenione i nieopisane – ojczyzny. Nieopodal pomnika znajdziemy liczne zabytki. Zobaczymy np. wieżę obserwacyjną, krzyże upamiętniające walki bohaterów na półwyspie, czołg T-34, czy też Placówkę Fort z militariami. Końcowym etapem wędrówki po ścieżce, na której piętno odcisnęli dawni bohaterowie, jest Pomnik Obrońców Wybrzeża. Ciekawostką budowli jest jej wysokość sięgająca aż 23 m i fakt, iż pomnik jest wyższy od gdańskiego portu.
Wakacje spędzone w Trójmieście i wycieczka pod pomnik Westerplatte to idealna okazja do przedstawienia dzieciom choć odrobiny wiedzy na temat polskiej historii i heroicznych walk żołnierzy. Oczywiście wzmianka o ich kilkudniowej głodówce może być niekiedy niezrozumiałą, a nawet w pewnym stopniu bolesną dla kilkulatka, dlatego ważne, aby wydarzenia przedstawić w zrozumiałym dla dziecka skrócie. Istnieje ryzyko, że pomimo naszych starań maluch nie do końca wszystko zrozumie, ale na pewno zapamięta wspaniały pomnik Westerplatte, pod który zabrali go jego rodzice.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ