fbpx

Top 18: Warszawa – atrakcje dla dzieci

Ostatnio aktualizowane: 21.02.24

 

Ilość pracy, jaka towarzyszy każdemu z nas, niekiedy nie pozwala na dłuższy, wakacyjny wyjazd. Na szczęście mieszkamy w kraju, który umożliwia nam miłe spędzenie czasu, bez konieczności wcześniejszego planowania wczasów. Wystarczą dobre chęci i spakowana walizka, aby spędzić ciekawy weekend z dzieckiem. Warszawa jest jednym z wielu miejsc, w którym nie zaznamy nudy, niezależnie od panującej za oknem pogody.

Bycie rodzicem to przede wszystkim bycie optymistą, człowiekiem mającym w głowie mnóstwo pomysłów oraz kimś, kto z niczego potrafi zrobić wiele. Udane i szczęśliwe wakacje nie muszą oznaczać wyprawy w nieznane i dalekie tereny, bo kto powiedział, że na urlop nie można wybrać się do wielkiego miasta, aby poznać jego historię i zwiedzić niejeden zakątek, w tym także atrakcje dla dzieci? Warszawa oferuje ich naprawdę bardzo wiele, dlatego najlepiej pakować od razu walizki i ruszyć na jej podbój. 

Atrakcje dla dzieci – Warszawa i okolice

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zabrali naszych pociech do ZOO. Ogród położony w samym sercu Warszawy powstał w 1928 r. i należy do najstarszych obiektów w kraju. Niektórzy nawet nazywają ZOO zieloną wyspą miasta, która pozwala nie tylko na kilkugodzinny relaks na świeżym powietrzu, ale również na zdobycie wiedzy ze świata przyrody. Wycieczkę z maluszkami oczywiście ułatwi wózek spacerowy. Ranking internetowy pomoże dokonać rodzicom wyboru odpowiedniego modelu, aby zapewnić komfortowe spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Najmłodsi spacerowicze oczywiście bez wątpienia zwrócą uwagę na imponującą ilość zwierząt, a możliwość pewnego rodzaju uczestnictwa w ich karmieniu pozostanie w ich głowach na długi czas. Czas spędzony z dzieckiem w Warszawie podczas wizyty w ogrodzie zoologicznym również i dla rodziców będzie należał do udanych. 

Dla niektórych stolica naszego kraju to miejsce pełne przepychu, ludzi i stojące w korkach miasto. Wbrew licznym zarzutom Warszawa wyróżnia się przepiękną i klimatyczną starówką. Zabytki i historyczne miejsca oraz nowoczesne śródmieście to coś, co powinno zwrócić uwagę turystów. Stare miasto to również niekończące się darmowe atrakcje dla dzieci. Warszawa i jej znak rozpoznawczy to przede wszytskim pomnik Syrenki. Ciekawostką dla najmłodszych może być legenda głosząca, iż Syrenka chroni miasto i jego mieszkańców w ramach podziękowań za uratowanie jej życia. Postać pół kobiety, pół ryby znajduje się w warszawskim herbie od pierwszej połowy XIV wieku. To, co zainteresuje niektórych to fakt, iż Warszawa może pochwalić się kilkoma pomnikami swojej opiekunki. Najważniejszy oczywiście spotkamy na rynku, drugi z nich możemy podziwiać nieopodal mostu Świętokrzyskiego, a pozostałe możemy spotkać, spacerując po różnych częściach miasta.

Czas spędzony z dzieckiem w Warszawie może być również lekcją historii, do której powinniśmy powracać z wielkim zaangażowaniem. Pośród malowniczych uliczek i kolorowych kamienic odnajdziemy ważne, często kojarzone ze zdjęć zakątki. Jednym z nich jest oczywiście Plac Zamkowy ze słynną budowlą. Stare miasto i Warszawa skrywają naprawdę ciekawe atrakcje dla dzieci. Chyba nie ma takiego malucha, którego nie zachwyciłby królewski zamek. Być może z tego względu jest miejscem najczęściej odwiedzanym przez turystów. Jego komnaty oferują nam liczne eksponaty, a wśród nich królewskie trony i obrazy Rembrandta. Muzeum to dobra propozycja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, nawet tych najmłodszych, ponieważ władze oferują zwiedzanie zamku z wózkami. Nieopodal budynku, od strony Wisły, znajdziemy Arkady Kubickiego, niegdyś stanowiące główną część królewskiej rezydencji. 

Skoro Plac zamkowy, to oczywiście słynna kolumna Zygmunta. Jak widać, miasto oferuje liczne, a jednocześnie bezpłatne atrakcje dla dzieci. Warszawa kojarzona jest bardzo dobrze z pomnikiem, który niejednokrotnie bywa umownym miejscem wielu spotkań. Warto wspomnieć maluchom, iż to właśnie Zygmunt Trzeci Waza przeniósł stolicę naszego kraju z Krakowa do Warszawy i jednocześnie jego pomnik jest najwyższym w mieście i osiąga wysokość 22 m. Kto wie, być może tym sposobem zachęcimy kilkulatków do zdobywania wiedzy na temat historii miejsca, w którym żyją. 

Bezpłatną atrakcją dla całej rodziny może być także Muzeum Geologiczne znajdujące się na Mokotowie. Dzieci z pewnością pokochają miejsce prezentujące eksponaty zwierząt oraz kolekcje skał. Na wystawie zobaczymy m.in. rekonstrukcję polskiego dinozaura oraz tropy innych gadów zamieszkujących nasze tereny. Uwagę zwiedzających przykuje również model pustyni oraz rekonstrukcja jaskini niemal naturalnej wielkości. 

Stolica Polski to ogromna ilość zajęć i warsztatów dla maluchów, do których należy Smykofonia w Strefie Ciszy. Specjalnie przygotowany program rozwija dziecięce talenty muzyczno-kulturalne oraz uczy maluchy wrażliwości muzycznej. W sezonie letnim organizowane są interaktywne koncerty przeznaczone dla całych rodzin. Podczas sprzyjającej pogody całość odbywa się w plenerze, zapewniając jednocześnie rozwój oraz dobrą zabawę dla wszystkich uczestników.

Czas spędzony z dzieckiem w Warszawie może być również formą rozwiązywania zagadek. Escape roomy cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i w środowisku młodzieży. Zadaniem gracza jest odnalezienie ucieczki z tajemniczego pokoju poprzez rozwiązywanie zagadek. Zabawa obfita jest w wiele emocji, dlatego z racji bezpieczeństwa użytkowników niezbędna jest kontrola opiekuna lub animatora. Jak widać weekend z dzieckiem w Warszawie może być bardzo emocjonujący i trzymający w napięciu. Dla wszystkich zainteresowanych podpowiadamy, iż domek zagadek znajduje się na ul. Przyrynek, a jeżeli młodzież ukończyła 12 lat, może pojawić się w nim bez opiekuna. 

Centrum Nauki Kopernik to obowiązkowy podpunkt na liście osób zastanawiających się, co zwiedzić w Warszawie z dziećmi. Rodziców powinien ucieszyć fakt, iż pracownicy centrum zadbali o odpowiedni program nawet dla pociech od trzeciego roku życia. Dla najmłodszych stworzono galerię Bzzz! umożliwiającą rozwijanie własnych umiejętności, kreatywności, jak również zapewniającą dobrą zabawę. Aby kilkulatkowie nie mieli czasu narzekać na nudę, centrum dysponuje ciekawym planetarium pod nazwą Niebo, gdzie wyświetlane są projekcje, a przed jedną z nich maluchy mogą zobaczyć pokaz pod tytułem “Zając Franek i gwiezdna przygoda”. Celem pokazu jest wzbudzenie ciekawości i poruszenie wyobraźni wśród małych odkrywców.

Warszawa to atrakcje dla dzieci i młodzieży, a kolejną z nich jest Teatr Robotyczny znajdujący się również w Centrum Nauki Kopernik. Jako jedyny w kraju umożliwia obejrzenie nowoczesnych humanoidów poruszających się za pomocą sprężonego powietrza. Teatr to przede wszystkim połączenie nowoczesności ze sztuką, gdzie zamiast tradycyjnych aktorów zobaczymy wcielające się w dane role roboty. 

Miejscem, które warto odwiedzić podczas rodzinnego wypadu do stolicy, jest Muzeum dla Dzieci. Warszawa może poszczycić się miejscem stworzonym głównie dla najmłodszych. Jako jedyne w Polsce muzeum etnograficzne pozwala na dotykanie wszystkiego, co w nim się znajduje. Jest to bardzo komfortowe dla rodziców, którzy nie muszą za każdym razem powtarzać maluchom, iż w muzeum nie wolno niczego dotykać, aby nie uszkodzić eksponatów. Celem miejsca jest bezpośredni kontakt z dziećmi i skłonienie ich do pobudzenia wyobraźni. Maluchy mogą zadawać liczne pytania, a co ważne, mogą sami szukać na nie odpowiedzi, które niejednokrotnie bywają zaskakujące nawet dla pracowników muzeum. Kilkulatkowie poznają zasady działania tak istotnego miejsca oraz biorą udział w wielu warsztatach prowadzonych przez specjalistów, którzy opowiadają o kulturach najdalszych zakątków świata. Muzeum urządza również weekendowe zajęcia dla całych rodzin, liczne koncerty, występy i zachęcają dzieci do ważnego zadania, jakim jest czytanie. 

Podczas rodzinnych wyjazdów ważną rolę odgrywają również atrakcje dla małych dzieci. Warszawa zachęca do odwiedzenia manufaktury cukierków. Kiedy maluchy usłyszą nazwę miejsca, bez wątpienia nie wyrażą żadnego sprzeciwu. Które z nich nie lubi smakołyków, a dodatkowa atrakcja w postaci zobaczenia olbrzymiej produkcji lizaków i cukierków sprawi, że nie będzie trzeba zadawać sobie pytania, co robić z dziećmi w Warszawie? Pracownicy manufaktury za każdym razem prezentują XVII-wieczną tradycję powstawania słodyczy. Dzieci z pewnością zaskoczy ogromna ilość smaków oraz wzorów licznych smakołyków. Dodatkowo w weekend indywidualni odwiedzający mają możliwość udziału w warsztatach kręcenia lizaków. 

Jeśli do Warszawy przyjechaliśmy na kilka dni i dysponujemy wolnym czasem, warto wybrać się do Leszna i odwiedzić Park Rozrywki Julinek, w którym znajduje się Podniebny Cyrk, czyli jeden z największych w Polsce parków linowych. Kompleks wyposażono w dwie trasy – jedną dla dzieci, a drugą dla profesjonalnych sportowców. Każda z nich jest odpowiednio zabezpieczona i chroniona przez pracowników. Park zapewnia również ciekawe i aktywne spędzenie czasu dla maluszków. Dmuchany plac zabaw oraz wodna zjeżdżalnia Hippo to tylko niektóre atrakcje dla rocznego dziecka. Warszawa – jak zauważyliśmy – umożliwia odpoczynek nie tylko w samym centrum, ale również zachęca do odwiedzenia pobliskich okolic.

Wszystkich odwiedzających stolicę zapraszamy do wycieczki na Stadion Narodowy. Atrakcje dla dzieci to nie tylko obejrzenie olbrzymiego obiektu sportowego znanego z telewizji, ale również miejsce mądrej zabawy. Na terenie budynku stworzono 6 stref przeznaczonych dla dzieci w wieku od 0 do 10 lat. Smarts Kids Planeta to przede wszystkim rozrywka na ambitnym poziomie. Za sprawą wykwalifikowanych pracowników maluchy wejdą w świat kreatywności, wyobraźni i nowoczesnych technologii. A wszystko to z dużą dozą ogromnego humoru i niezwykłej przyjemności. 

 

Zima w stolicy

Podczas mroźnych dni nie zmuszajmy się do siedzenia w domu, duże miasto to także wspaniałe atrakcje dla dzieci. Zima i Warszawa w tym czasie oferują przede wszystkim magiczne iluminacje świąteczne. Przepiękne oświetlenia znajdziemy oczywiście na Starym Mieście. 30 m choinka czy też baśniowe figurki lub baldachimy świetlne zachwycą nie tylko niejednego malucha, ale również jego rodziców. 

Grudniowe dni spędzone w stolicy to oczywiście jarmark bożonarodzeniowy i związane z nim zakupy, które są ogromną radością dla najmłodszych. Wybór ręcznie robionych ozdób choinkowych, poszukiwanie prezentów, a także rozsmakowanie się lokalnymi pierniczkami to bez wątpienia zachwycające atrakcje dla dzieci. Warszawa w weekend może okazać się magiczna, jeśli udamy się na starówkę, ponieważ właśnie w tym miejscu co roku odbywa się największy jarmark świąteczny. 

Podczas odwiedzin dużych miast, kiedy pogoda jest mało sprzyjająca, pojawia się problem z organizacją wolnego czasu. Problem narasta, kiedy do stolicy przyjeżdżamy z dziećmi i pierwsze co mamy w głowie to pytanie: Gdzie warto wybrać się w Warszawie zimą? Okazuje się, iż odpowiedź na nie wcale nie jest kłopotliwa, a wręcz zaskakująca, ponieważ jedną z atrakcji dla maluchów może być Stadion Narodowy. Wszystkich miłośników zimowych sportów obiekt zaprasza na zjazdy pontonem, tor do curlingu, bumber curs czy też kilka lodowisk. Dla tych, którzy chcieliby poruszać się w rytm energetycznej muzyki, polecamy weekendowe tańce na łyżwach. Dla bardziej wymagających ciekawą opcją spędzenia wolnego czasu może okazać się podziemny skatepark i to największy w okolicy. 

Zima spędzona w stolicy nie musi być nudna i wiązać się z ograniczeniami, dlatego już wcześniej warto zadbać o odpowiednie atrakcje dla dzieci w ferie. Warszawa zaprasza wszystkich urlopowiczów do Centrum Niewidzialna Wystawa. Celem dostępnych ekspozycji jest ukazanie codziennych zmagań osób niewidomych oraz słabowidzących. Wystawa składa się z dwóch części – w jednej można obejrzeć niezbędne elementy potrzebne do codziennego radzenia sobie z rzeczywistością przez osoby niewidome. Drugą część nazwano niewidzialną. Zwiedzający mogą zapoznać się z alfabetem Braille’a, którym posługują się osoby niewidome. Najważniejszym elementem centrum jest udział w spacerze w ciemności trwającym 60 min. Wydarzenie pozwala na wykorzystanie przez turystów innych zmysłów niż tylko wzrok. W ten sposób wszyscy mogą zobaczyć, z jakim problemem zmagają się niewidomi.

Dobrym wyborem na zimowe popołudnie będzie również basen dla dzieci i niemowląt. Warszawa dysponuje kilkoma pływalniami, dlatego wcześniej warto sprawdzić, która z nich znajduje się najbliżej. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa i w trosce o wrażliwą skórę maluchów, najlepszym rozwiązaniem będą baseny z niechlorowaną wodą. Zimą w pływalniach często organizowane są różnego rodzaju atrakcje i zajęcia dla najmłodszych, dlatego wcześniej warto sprawdzić, co oferuje dana pływalnia, aby zapewnić całej rodzinie mnóstwo frajdy i dobrej zabawy.

Muzeum Polin, czyli miejsce Historii Polskich Żydów będzie odpowiednie do zwiedzania podczas mało sprzyjającej aury. Celem muzeum jest ukazanie żydowskiej kultury oraz historii, a także walka z pewnymi stereotypami. Muzeum Króla Maciusia to również atrakcja dla najmłodszych. Pracownicy zapewniają dla nich liczne zabawy, warsztaty oraz zajęcia kulinarne. Na zakończenie dnia ciekawym pomysłem będzie odwiedzenie restauracji żydowskiej znajdującej się w tym samym budynku.

Dla rozładowania energii polecamy odwiedziny parku trampolin. Hangar 646 powstał jako pierwszy w mieście tego typu obiekt, zapewniając jednocześnie dobrą zabawę dla całej rodziny. Park dysponuje dużą ilością trampolin, basenami z piłeczkami, a także batutami sportowymi. Są to oczywiście tylko niektóre atrakcje znajdujące się na 5000 metrach kwadratowych. Dla miłośników bardziej odważnych sportów polecamy 12-metrowy zjazd snowboardowy, który zapewni sporą dawkę energii. Park trampolin to nie tylko skakanie i zjazdy z torów, jest to także miejsce uprawiania tradycyjnych sportów z piłką, jak np. siatkówka czy koszykówka. Dzień spędzony w Hangarze 646 zapewni dużą dawkę dobrej zabawy, podczas której nie będzie miejsca na nudę. 

Warszawa jako miejsce wielu możliwości i atrakcji dla całych rodzin umożliwia różne formy spędzania wolnego czasu. Weekend czy też ferie spędzone w mieście nie będą kojarzyły się z monotonią i ciągłym kapryszeniem maluchów. Planując wyjazd, warto mieć w głowie konkretny plan, aby zapewnić całej rodzinie dużą dawkę dobrego humoru, energii, a jednocześnie połączyć przyjemne z pożytecznym i zadbać o przekazanie w odpowiedni sposób cennej wiedzy. Wizyta w Zamku Królewskim lub krótka historia jednego z pomników sprawią, że maluch nie tylko zwiedzi interesujące miejsca, ale również zapamięta kilka faktów z historii kraju. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ