fbpx

Top atrakcji dla dzieci w Polsce

Ostatnio aktualizowane: 05.12.24

 

Od dawien dawna przyjęło się, iż wakacyjny urlop to podróż w dalekie i nieznane tereny. Dla niektórych luksusowy odpoczynek to jedynie ten spędzony pod palmami w ciepłych krajach. Jednakże czy luksus zawsze musi wiązać się z fortuną wydanych pieniędzy i pięciogwiazdkowym hotelem? Wydaje się, że odpowiedź często bywa przecząca, zwłaszcza kiedy na wycieczkę udajemy się z dziećmi, których ilość gwiazdek na budynku noclegowym raczej nie zadowoli. 

Podróżowanie z maluchami to nie lada wyzwanie. Rodzic nie tylko jest zobowiązany do spakowania niezbędnych rzeczy, ale przede wszystkim powinien mieć w głowie jasno określony plan atrakcji. Aby zadowolić kilkulatka, nie musimy udawać się z nim na długie wakacje za granicą. Warto odkryć to, co bliskie, ale jednocześnie nieznane w kraju. Polska to nie tylko góry i morze, chociaż to oczywiście jedne z głównych i najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych. Zachęcamy do zapoznania się również z atrakcjami, jakimi dysponują inne części naszego państwa Zwiedzanie ich umili smartwatch dla dziecka, który jednocześnie zapewni pełne bezpieczeństwo podczas oddalenia się kilkulatka od rodziców.   

 

Wspólnie odkryjmy Wielkopolskę

Wakacje to nie tylko plaża i piasek, ale również odkrywanie i poznawanie czegoś nowego. Odpoczynek w mieście nie musi być nudny, jeśli zadbamy o odpowiednie atrakcje dla dzieci. Wielkopolska ma wiele w swoim zanadrzu, dlatego warto czerpać korzyści nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla dzieci. Oczywiście z województwem wielkopolskim najbardziej kojarzony jest Poznań, dlatego warto ruszyć na jego podbój i odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama  Mickiewicza. Park, pomimo że jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście, stanowi również bazę do wszelkiego rodzaju spotkań kulturalnych. Obiekt podzielono na 7 części, gdzie największą z nich jest Alpinarium. Na terenie powstało siedem zbiorników wodnych o charakterze górskim, a znajdujące się na nim rośliny, pochodzą z naturalnych środowisk o różnych strefach klimatycznych. 

W okresie wiosenno-letnim na terenie ogrodu organizowane są imprezy plenerowe, warsztaty dla dzieci oraz festyny i wystawy.  W środkowej części parku znajdziemy zabytkowy Pawilon Letni w całości wykonany z drewna oraz Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny.

Wielkopolska to również doskonałe miejsce dla małych podróżników, którzy marzą o wycieczkach dookoła świata. Spełnieniem pewnego rodzaju marzeń będzie odwiedzenie Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. W środku znajdziemy wiele przedmiotów przywiezionych przez podróżnika, niektóre z nich dotyczą wypraw z II wojny światowej. Osobną wystawę stanowi  Tajemniczy Świat Indian, który można zwiedzać od 2003 roku. W domu Fiedlera znajdziemy m.in. różnego rodzaju maski, rzeźby, trofea ludzkich głów, motyle tropikalne, pająki, żywe piranie oraz kolekcje książek. 

Kaszuby – atrakcje dla dzieci

Dla wielu Kaszuby to miejsca nieznane, a może nawet i zapomniane. Malownicze tereny i niesamowita kultura mogą zaoferować rodzinom naprawdę bardzo wiele. Kaszuby to przede wszystkim jeziora, lasy i tereny zielone, ale również muzea, skanseny i miejsca rozrywki stworzone z myślą o najmłodszych. Chyba żaden z maluchów nie będzie miał skwaszonej miny, kiedy zabierzemy go do Świata Labiryntów w Blizinach. Zagadkowe ścieżki ukryte w polu kukurydzy będą ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, a jednocześnie rozwiną kreatywne myślenie i pobudzą wyobraźnię wśród kilkulatków. Wzór labiryntu ulega zmianie każdego roku, co stanowi bardzo dobry pretekst do ponownych odwiedzin. Każda z zagadek dostosowana jest do wieku dzieci, a wszystko uzupełniają warsztaty, plac zabaw oraz możliwość organizacji ogniska. Dodatkową atrakcją na terenie labiryntu jest Motylarnia, której domownicy zauroczą niejedno malutkie oczko. 

Przebywanie na kaszubskich terenach w pewnej mierze powinno wiązać się z poznaniem kultury mieszkańców oraz ich tradycji. W tym celu warto udać się do Żywego Muzeum Ceramiki Nieclów w Chmielnie, aby spróbować swych sił i stanąć za kołem garncarskim. Zabranie do domu z podróży własnoręcznie wykonanego kubka będzie dla dziecka z pewnością wielką frajdą, ale również wspaniałą pamiątką. 

 

Atrakcje dla dzieci – podkarpackie szlaki  

Odpoczynek wiąże się nie tylko z leżeniem i biernym spędzaniem czasu. Wakacje to przede wszystkim świeże powietrze, dlatego czasami warto zdecydować się na niewielką aktywność fizyczną na zewnątrz podążając za hasłem reklamowym: Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Atrakcje dla dzieci również na Podkarpaciu pozostają często nieodkryte przez wielu rodziców, dlatego wystarczy zabrać ze sobą spakowaną walizkę i mnóstwo pozytywnej energii, aby przeżyć niesamowitą przygodę. 

Wczasy w województwie podkarpackim to bez wątpienia jezioro i miejscowość Solina. Atrakcje dla dzieci w postaci spacerów po zaporze pozwolą na odkrycie pewnych tajemnic związanych z jeziorem, tamą oraz elektrownią. Dla wszystkich zwiedzających ciekawą propozycję stanowi Zamek Kmitów w Lesku. Miejscowość od jakiegoś czasu nazywana jest Bramą Bieszczad, za którą znajduje się szesnastowieczna budowla. Legenda głosi, iż była ona nawiedzana przez Czarną Damę, która miała przybyć do zamku wraz z rodziną Kmitów. Obecnie obiekt składa się z hotelu i restauracji, a jedna z fos dzieli się na korty tenisowe i basen. Tereny dookoła zamku stanowią przepiękny park odpowiednio współgrający z roślinami porastającymi budowlę.

Weekend w Małopolsce

Oderwanie od rzeczywistości i codziennych obowiązków zapewni wizyta w Zatorze. Słynna Energylandia to przede wszystkim pełne przygód atrakcje dla dzieci. Małopolska tym, którzy nie lubią ekstremalnej rozrywki, oferuje również Park Dinozaurów, Park Mitologii oraz Park Owadów. 

Szczawnica oferuje spore atrakcje dla dzieci i ich rodziców. Spływ kajakiem po pięknym Dunajcu otoczonym przez korony drzew zachwyci niejednego wczasowicza, a przy okazji można dowiedzieć się kilku ciekawostek dotyczących okolicy i jej mieszkańców. Po rejsie warto odwiedzić Pijalnię Wód Zdrojowych oraz Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego i zapoznać się z fauna i florą tatrzańskich terenów, oraz pobliskich regionów. Na koniec dnia, zawsze pełnych energii maluchów, zachęcamy do wizyty w Parku Zdrojowym i harców na placu zabaw. 

Województwo małopolskie to oczywiście Kraków – dawna stolica Polski. Pomimo wielu ciekawych i znanych, chociażby z telewizji czy książek historycznych, budowli oraz charakterystycznych miejsc, jak np. Wawel i Sukiennice, warto oprowadzić maluchy także po Wioskach Świata. Park Edukacji Globalnej pozwala na udział w warsztatach rodzinnych, podczas których istnieje możliwość poznania kultury i obyczajów z różnych zakątków świata. Będzie to dla najmłodszych ciekawym doświadczeniem, ponieważ na co dzień raczej nie próbują mongolskiej herbaty, nie poznają indiańskiej kultury ani nie odkrywają papuaskich skarbów. 

 

Co warto zwiedzić na Mazowszu?

Ucieknijmy na chwilę od wielkiego zgiełku, stolicy i ulicznych tłumów. Przenieśmy się do Farmy Iluzji w Mościskach, parku, w którym nie tylko maluchy mogą użyć wyobraźni, aby przenieść się do świata magii. Turyści odwiedzą także Grobowiec Faraona, Muzeum Iluzji i latającą Chatę. Oczywiście to tylko niektóre atrakcje dla dzieci. Województwo mazowieckie pozwala również na obcowanie z naturą, co umożliwi pobyt w Wólce Dłużewskiej. Położona w malowniczym terenie Dolina Bobrów zachęca do obserwacji dzikich ptaków i przepięknej roślinności. Gospodarstwo agroturystyczne zapewnia turystom chwile dalekie od codzienności. Goście mogą przenieść się w czasy naszych babć i spróbować swoich sił w wypiekach prawdziwego, domowego chleba oraz tkania lnu.

Województwo lubelskie

W tajemniczych zakątkach wschodu, wśród pięknej roślinności, odkryjemy bajkowe atrakcje dla dzieci. Województwo lubelskie zaprasza wszystkich do Magicznych Ogrodów w Janowcu. Niezwykłe miejsca poznamy, używając smaków i zapachów. Tereny zielone stworzono z myślą o najmłodszych, ponieważ do ich poznania niezbędne jest posłużenie się sferami sensorycznymi. Oprócz podziwiania kolorowych krasnali zwiedzający mają okazję na spływ tratwą i poszukiwanie olbrzymich marchewek. Pozwólmy, aby zwieńczeniem wizyty w Magicznych Ogrodach był spacer po rynku w Kazimierzu Dolnym i spróbowanie popularnych drożdżowych kogutów. Kto wie, może akurat spotka nas Cyganka, która zechce przewidzieć naszą przyszłość?

 

Miejsca godne polecenia w Łódzkiem

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jakie atrakcje dla dzieci oferuje Łódź? Otóż miejscem, wobec którego nie możemy przejść obojętnie, jest Ogród Botaniczny i Palmiarnia, gdzie spotkamy najstarszą, a zarazem przepiękną kolekcję roślinności egzotycznej. Przestrzeń stworzono, aby w okolicznościach przyrody oderwać się od codziennego zgiełku i zapewnić komfortowy wypoczynek dla całej rodziny. Dla dorosłych ciekawostką oczywiście będą różnorodne gatunki kwiatów, zaś dziecięcy wzrok przykują wylegujące na słońcu żółwie. 

 

Atrakcje dla dzieci – województwo opolskie

Opole słynie głównie z corocznych festiwali muzycznych organizowanych przez władze miasta i telewizję. Jednakże województwo opolskie nie zamyka się jedynie na granicach swojej stolicy. Południowo-zachodni region kraju to również ciekawe i jak dotąd nieodkryte miejsca przez wielu turystów. Podróżujących z dziećmi zapraszamy do Parku Miniatur w Olszowej, aby poznać kilka najładniejszych bazylik i katedr katolickich. Obiekty sakralne wykonano w skali 1:25, a wysokość największego z nich wynosi 6,4 m. Z niewielkiej wsi przenieśmy się do Krasiejowa i znajdującego się w nim JuraParku. Pozostawmy za sobą codzienne trudy i przenieśmy się o 66 milionów lat wstecz. Niejeden maluch zachwyci się podczas spaceru ścieżką edukacyjną, na której widnieje ponad 200 modeli płazów i gadów – i co najważniejsze – wszystkie z nich są naturalnej wielkości. Dodatkowymi atrakcjami na terenie obiektu są również Prehistoryczne Oceanarium oraz Kino Emocji 5D.

W podróż po Śląsku i Dolnym Śląsku 

Wisła znajdująca się w województwie śląskim, kojarzy się głównie z polskimi skoczkami narciarskimi i ze skocznią. Jednakże górskie miasteczko oferuje wczasowiczom znacznie więcej atrakcji, niż się wydaje. Jedną z nich jest Dolina Białej Wisełki znajdująca się na szlaku, który prowadzi na Baranią Górę. Zimą organizowane są niesamowite kuligi, które niejednokrotnie swoim turystom oferuje Wisła. Atrakcje dla dzieci w miasteczku to również wodospad nieopodal jeziora. Turyści mogą obserwować spadające wodne kaskady oraz płynące wzdłuż rzeki ryby.

Podczas naszej podróży warto odwiedzić Ustroń i poznać atrakcje dla dzieci oraz dorosłych wczasowiczów. Dla maluchów wspaniałym przeżyciem będzie wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek, w którym mamy do dyspozycji m.in. Aleję bajkową. Znajdziemy tutaj 11 ekspozycji ruchomych z popularnych ekranizacji, jak np. Bolek i Lolek, wokół których nie można przejść obojętnie.

Z kolei województwo dolnośląskie zaprasza do niewielkiej miejscowości o nazwie Szklarska Poręba. Atrakcje dla dzieci oraz pozostałych turystów są naprawdę spore, jeżeli odwiedzimy również pobliskie okolice. Zimą warto zdecydować się na narty na Szczernicy, gdzie mamy do dyspozycji 5 tras o łącznej długości 12 km. Dla zwiedzających polecamy również wizytę w Muzeum Mineralogicznym i wystawę 3000 eksponatów w postaci minerałów. 

 

Nadmorskie tereny

Nadal znaczna część osób wybiera wczasy nad morzem. Oczywiście nie możemy się temu dziwić, ponieważ Bałtyk to nie tylko Gdynia. Atrakcje dla dzieci znajdziemy również w innych nadmorskich terenach. W Łebie możemy wybrać się do mini ZOO i Ogrodu Ornitologicznego, w którym spotkamy ponad 100 gatunków ptaków z całego świata. Łeba oferuje atrakcje dla dzieci w postaci różnych ciekawostek, jedną z nich jest najstarszy dom znajdujący się przy ul. Kościuszki 86.

Morze Bałtyckie to również wiele uzdrowisk. Jednym z nich jest Ustka oferująca także atrakcje dla dzieci. W drodze na molo spotkamy syrenkę oraz latarnię morską, a podczas spaceru w kierunku wybrzeża miniemy mieszczańskie kamienice oraz odnowione rybackie chaty.

Co prawda znacznie oddalony od popularnych morskich terenów, ale atrakcje dla dzieci ma również Szczecin. Miasto zaprasza do Muzeum Techniki i Komunikacji z siedzibą w zabytkowej zajezdni tramwajowej na ulicy Niemierzyńskiej. W muzeum znajdziemy interesujące eksponaty oraz zabytkowe polskie pojazdy jak Syrena czy Nysa.

Warmia i Mazury

Wakacyjne atrakcje dla dzieci to oczywiście Mazury i rejs statkiem po jeziorach, ale również ZOO Safari. Teren zajmuje 100 hektarów, na którym żyją m.in. daniele, dziki, muflony, konie oraz strusie. W ZOO spotkamy łącznie 24 gatunki zwierząt. 

Aby spróbować swoich sił w garncarstwie polecamy odwiedzić Kamionkę, która może pochwalić się również teatrem jarzębinowym, co z pewnością będzie niezapomnianą frajdą dla najmłodszych. Wioska garncarska oferuje liczne warsztaty, dlatego letnie zabawy można połączyć również z odrobiną edukacji. 

Miejscem na udany, letni wypoczynek może być również Olsztyn. Atrakcje dla dzieci stanowią tutaj Planetarium i Obserwatorium znajdujące się w XIX-wiecznej wieży ciśnień. Jest to drugie co do wielkości planetarium w Polsce. W budynku znajduje się biblioteka dysponująca tysiącami tytułów książek i czasopism z dziedzin astronomicznych. 

Podczas spaceru po Starym Mieście spotkamy ławeczkę Mikołaja Kopernika, której autorką jest olsztyńska rzeźbiarka. Ławeczkę odsłonięto w październiku 2003 r. z racji 530 rocznicy urodzin polskiego astronoma.

Wakacje z dzieckiem często są dla rodziców nie lada wyzwaniem. Przed wyjazdem trzeba umiejętnie zaplanować każdy dzień, aby maluch nie tylko nie odczuł znużenia, ale również zmęczenia. Polska jest doskonałym miejscem do stworzenia rodzinnych wakacji, ponieważ umożliwia zarówno bierne, jak i aktywne spędzanie wolnego czasu. Możemy zdecydować się na wypoczywanie nad morzem, gdzie również będziemy mogli skorzystać z okolicznych atrakcji. Wczasy w mieście nie zawsze muszą oznaczać zwiedzanie galerii sztuki i licznych muzeów. Miejsca te nie sprawdzą się zwłaszcza w przypadku maluszków, które nie tylko są często zniecierpliwione, ale i pełne energii. Kluczową zasadą na rodzinne i ciekawe spędzenie wolnego czasu jest posiadanie wyjścia awaryjnego, z którego będziemy mogli skorzystać, kiedy tylko nasze pociechy poczują znużenie. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ