fbpx

Toruń — atrakcje dla dzieci

Ostatnio aktualizowane: 22.01.25

 

Wiele polskich miast umożliwia zwiedzanie zabytków i poszczególnych miejsc wspólnie z małymi dziećmi. Jednym z nich jest Toruń kojarzony przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem i smakowitymi piernikami. Co zatem warto zobaczyć w Toruniu z dziećmi, aby podróż była na tyle urozmaicona, by żadne z nas nie doznało znużenia?

Podczas rodzinnych wycieczek nieoceniony może okazać się wózek spacerowy pozwalający na swobodną przechadzkę i jednocześnie zapewniający pełen komfort maluchowi. W Toruniu nie brakuje miejsc świetnie nadających się na spacery czy też rodzinne zwiedzanie, dlatego, aby nic nie zakłóciło naszego urlopu, warto wybrać odpowiedni model umożliwiający również drzemkę dziecku w ciągu dnia. Co warto zobaczyć w Toruniu z dziećmi? Wszyscy doskonale wiemy, że maluchy odznaczają się sporym pokładem energii, dlatego podczas planowania odwiedzenia poszczególnych atrakcji, warto wybierać przede wszystkim takie, które wywołają w najmłodszych pozytywne nastawienie i ogrom uśmiechu na buzi.

 

Atrakcje dla dzieci — kujawsko-pomorskie

• Żywe Muzeum Piernika — chyba obowiązkowe miejsce podczas naszego pobytu w Toruniu. Pozwala ono na zapoznanie się z historią i tradycją popularnych w całym kraju ciasteczek. Toruń dla dzieci przygotował coś wyjątkowego, dlatego podczas wizyty w muzeum zwiedzający mogą przebrać się w historyczne stroje, aby wspólnie spróbować nie tylko toruńskich pierników, ale przede wszystkim poznać ich recepturę, aromatyczne składniki i spróbować samemu upiec słodkości. Muzeum ma również kolorowe eksponaty i interesujące wystawy z opowieściami na temat toruńskich piekarzy i ich nieocenionych wyrobów.

• Dom Kopernika — atrakcje Torunia dla dzieci, jednakże dla nieco starszych, to malownicze kamienice, gdzie jedna z nich stanowi dawny dom wybitnego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Budynek przypomina spichrz, gdzie niegdyś jego górna kondygnacja stanowiła część mieszkalną, a dół przeznaczony był na składowanie towaru, którym handlował kupiec. Znajdująca się obok kamienica poświęcona jest przede wszystkim Mikołajowi Kopernikowi i czasom, w jakich żył, czyli okresowi średniowiecza i renesansu. Turyści swoją uwagę skupią pewnie na modelu okrętu Santa Maria, którym niegdyś Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Zaciekawieniu przyjezdnych nie umknie również horoskop dla Mikołaja Kopernika i przepowiednia o zostaniu wielkim odkrywcą. 

• Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy — co zwiedzić w Toruniu z dziećmi, aby w sprytny i jednocześnie ciekawy sposób przekazać starszakom odrobinę wiedzy? Miejscem godnym uwagi jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy prezentujący zarówno stałe, jak i czasowe wystawy. Niezmieniające się ekspozycje przedstawiają przede wszystkim tematy powiązane bezpośrednio z fizyką i techniką, dlatego Młyn Wiedzy będzie odpowiednim miejscem dla młodzieży chcącej w aktywny sposób zapoznać się z poszczególnymi zagadnieniami.

• Plenerowe Centrum Rozrywki Magiczna Tęcza — podczas rodzinnego wyjazdu nie bez znaczenia są atrakcje dla dzieci. Toruń i okolice mogą poszczycić się kilkoma rozrywkami odpowiednimi zarówno dla maluchów, jak i nieco starszych dzieci. Aby zapewnić całej rodzinie mnóstwo frajdy i doskonałej zabawy, polecamy wyjazd do Papowa Toruńskiego, gdzie znajduje się plenerowe Centrum Rozrywki Magiczna Tęcza. Sporych rozmiarów plac zabaw z ciekawym wyposażeniem w postaci licznych dmuchańców, zjeżdżalni i basenu z pływającymi gokartami sprawi, że maluch będzie chciał zostać tam zdecydowanie dłużej, niż jedynie przez kilka godzin. W centrum na zwiedzających czeka również mini ZOO, strefa wielu gier, trampoliny, a także zjazd linowy. Dla małych oraz nieco większych łakomczuchów przygotowano specjalną część gastronomiczną pozwalającą na skosztowanie różnych specjałów.

• Zagroda Agroturystyczna w Gostkowie — Toruń z dziećmi potrafi mile zaskoczyć tak samo jak pobliskie okolice. Jedna z nich, Gostkowo, zaprasza podróżujących do Zagrody Agroturystycznej, gdzie przeniesiemy się w sielskie klimaty. Latem możemy zdecydować się na przejażdżkę bryczką lub udział w lekcjach jazdy konnej, z kolei zimą na turystów czekają klimatyczne kuligi. Dla wszystkich maluchów niezależnie od pory roku przewidywane są liczne warsztaty, podczas których mogą poszerzyć wiedzę na temat życia zwierząt. 

• Park Miniatur Zamków Krzyżackich w Chełmnie — jedyne miejsce odwzorowujące zestawienie trzydziestu budowli zamieszkiwanych niegdyś przez Krzyżaków w skali 1:30. Warto podkreślić, że niektóre z zamków zburzono dawno temu, dlatego też Park Miniatur w Chełmnie jest jedynym miejscem do zobaczenia podobizn wszystkich budowli. 

• Dom Legend Toruńskich — spore atrakcje dla dzieci Toruń oferuje również i starszym turystom, czego doskonałym potwierdzeniem jest Dom Legend Toruńskich. Miejsce umożliwia poznanie wielu ciekawych opowieści i wydarzeń związanych z mieszkańcami i samym miastem. Sporym zainteresowaniem cieszy się główna atrakcja Domu Legend Toruńskich, jaką jest interaktywny spektakl z czynnym udziałem odwiedzających. 

• Jura Park w Solcu Kujawskim. Najpopularniejszym miastem w województwie kujawsko-pomorskim bez wątpienia jest Toruń. Z dzieckiem jednak warto wybrać się poza jego granice, aby zobaczyć również inne równie ciekawe miejsca. Wartym uwagi, choć mniej znanym jest Solec Kujawski, w którym mieści się Jura Park. Za jego sprawą przeniesiemy się w przeszłość i poznamy dawne gatunki dinozaurów oraz owadów. Oczywiście park to nie tylko prehistoryczne zwierzęta, ale także Muzeum Ziemi i atrakcje związane z aktywnością fizyczną. Niemałą rozrywkę stanowi również kino 5D, którego ekrany przeniosą nas do zwierzęcego świata

• Park Linowy Barbarka czyli to, co w Toruniu dla dzieci stanowi sporą rozrywkę, podczas której będzie można rozładować niemałe pokłady energii, a jednocześnie sprawi radość całej rodzinie? Charakterystycznym miejscem dla dobrej zabawy jest Park Linowy Barbarka. Jednakże ze względów bezpieczeństwa miejsce jest odpowiednie dla starszych dzieci, których wzrost przekracza 120 cm. Atrakcje obiektu podzielono na kilka poziomów trudności, dlatego jedne trasy sprawdzą się w przypadku przedszkolaków, z kolei te bardziej skomplikowane — dla młodzieży i dorosłych. 

• Mini Aquapark w Toruniu — atrakcje dla dzieci w postaci wodnych zabaw to doskonała propozycja na spędzanie wolnego czasu podczas kiepskiej pogody. Zamiast przesiadywania w hotelowym pokoju i wpatrywania się w ekran telewizora lub telefonu, warto wybrać się do aquaparku. Kilkugodzinny relaks w wodzie pozwoli na całkowite odprężenie się, a dla niektórych sporym wyzwaniem będzie rwąca rzeka i bicze wodne. Jednak największą atrakcję dla wczasowiczów stanowi zjeżdżalnia o długości 60 metrów. Dla mniej odważnych zdecydowanie polecamy saunę parową i suchą. 

• Piernikowe Miasteczko — Toruń, atrakcje dla małych dzieci oferuje również w postaci Piernikowego Miasteczka znajdującego się pomiędzy starą a nową częścią miasta. Miejsce powstało specjalnie z myślą o najmłodszych, dlatego też stanowi doskonałą rozrywkę dla wielu turystów. Zabawę na świeżym powietrzu umożliwia maluchom piernikowa piaskownica, karuzela przypominająca ciasteczkową chatkę oraz zjeżdżalnia wyglądająca jak zamek z piernika. Sporą atrakcję latem stanowi fontanna umożliwiająca kąpiele. Okazuje się, że Piernikowe Miasteczko ma nawet swojego patrona, którym jest Tytus deZoo – bohater komiksów Papcia Chmiela pt. „Tytus, Tomek i Atomek”.

Ciekawostki związane z Toruniem

Krzywa Wieża jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscem w Toruniu. Miejscowi uważają, że baszta chyląca się ku uliczkom dała miastu swoją nazwę. Według legendy rzeka Wisła niegdyś krzyknęła w jej kierunku: „Chcesz runąć? TO RUŃ!” Stąd też w późniejszym czasie miejscowość nazwano Toruniem.

Kto by pomyślał, że Toruń to miejsce zamieszkiwane przez ponad 500 gatunków nietoperzy? W mieście swoją ostoję mają ssaki, które objęto ochroną. Nigdy nie były odbierane przez mieszkańców jako szkodliwe ze względu na ich dużą pożyteczność zwłaszcza latem, ponieważ nietoperze zjadają olbrzymie ilości komarów.

Z Toruniem jednogłośnie kojarzą się pierniki, które mają ponad 700-letnią tradycję. Podstawowym składnikiem ciastek jest miód, ale zbierany wyłącznie w specjalnych warunkach nad Wisłą. Nie bez znaczenia jest również kształt smakowitych pierniczków, którym od dawien dawna jest tak zwana Katarzynka, która jest symbolem połączonych ze sobą kilku medali. 

Kolejną ciekawostką dotyczącą Torunia jest Kępa Bazarowa, której w XVII i XVIII wieku nadano nazwę Małpiego Gaju. Wszystko wiązało się z cudzołożnicami z całego miasta. Za swoje haniebne czyny kobiety wywożone były na osłach do Małpiego Gaju. Zanim posadzono je tyłem na zwierzęciu, nakładano im na głowę wieniec wykonany ze słomy. 

Od mało przyjemnego tematu przejdźmy do nieco weselszych ciekawostek. Czy ktoś zastanawiał się, dlaczego bulwar w Toruniu znajdujący się nad Wisłą nazywa się Filadelfijskim i skąd w ogóle amerykańska nazwa w polskim mieście? Lata siedemdziesiąte XX wieku dla Torunia były decydujące, ponieważ władze podpisały umowę z politykami Filadelfii. Dla upamiętnienia ważnych chwil zmieniono nazwę toruńskiej promenady. Wdzięczni za gest Polaków Amerykanie postanowili wybudować u siebie pomnik słynnego astronoma Mikołaja Kopernika. 

Przyjezdni swoje pierwsze kroki w zwiedzaniu każdego miasta zazwyczaj kierują na pobliski rynek, gdzie znajduje się charakterystyczny dla danej miejscowości akcent. W Toruniu jest nim największy w Polsce dzwon pochodzący z okresu średniowiecza. Tuba Dei waży około 7 ton i od 1500 roku znajduje się w katedrze świętych Janów. Dawniej dzwon wydawał dźwięki, kiedy do miasta przyjeżdżali królowie. Mocny i jednocześnie charakterystyczny odgłos to zasługa użytych do produkcji materiałów, a dokładniej miedzi, złota i srebra. Aby można było usłyszeć donośne dzwonienie, na zamontowanej do dzwonu belce musi znaleźć się około 8 dorosłych kołyszących jego sercem osób.

Spacerując wzdłuż toruńskiego deptaku, na betonowych płytach możemy zauważyć dużo herbów dawnych miast. Okazuje się, że tajemnicze emblematy pochodzą ze średniowiecza i są pamiątką po wielu handlowcach odwiedzających Toruń. 

Możemy zauważyć, że kluczowe dla województwa kujawsko-pomorskiego miasto odznacza się sporymi atrakcjami dla turystów w każdym wieku. Dla dzieci to z pewnością będą wątki i miejsca inspirowane lokalnymi przysmakami, z kolei dorośli mogą poszerzyć wiedzę na tematy historyczne oraz postarać się poznać tajemnice i legendy związanych z ważnymi dla miasta obiektami.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ