fbpx

Wagi dla niemowląt ranking

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci to dla wszystkich osób kwestie priorytetowe, dlatego przygotowując zestawienie wag dla niemowląt skupiliśmy się wyłącznie na bezpiecznych, certyfikowanych produktach. W czasie analizy rynku udało nam się wyłonić między innymi produkt Babyono 291. Ta praktyczna waga umożliwi Ci ważnienie niemowląt, jak również nieco starszych dzieci, gdyż ma funkcję zmiany metody ważenia. Prezentowany model jest bardzo łatwy w obsłudze. Ze względu na funkcję tarowania możemy mieć pewność, że pomiar jest prawidłowy. Jeśli jednak ten produkt nie spełnia Twoich wymagań lub po prostu jest już niedostępny, równie ciekawą propozycję stanowi Abakus Baby 1613. Prezentowana waga elektroniczna, z dużym, jasnym wyświetlaczem ułatwi Ci ważenie dzieci. Poza tym w naszym zestawieniu znajdziesz inne, równie ciekawe produkty, dlatego zapraszamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w którym umieściliśmy również porady, czym kierować się w czasie zakupu wagi.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Nowoczesna waga marki Babyono umożliwia prosty pomiar masy ciała malca. Produkt może być używany przez maluszki, które nie ważą więcej niż 50 kg. Urządzenie jest funkcjonalne i zapewnia pociesze wygodną pozycję w czasie pomiaru. Wyświetlacz jest duży i czytelny, co stanowi kolejne udogodnienie.

Wady

Jest to biały sprzęt, na którym widać każde zabrudzenie. Niestety, materiał choć jest estetyczny, bardzo szybko pokrywa się plamami czy czarnymi zadrapaniami. Na szczęście łatwo jest je usunąć.

Podsumowanie

Waga jest w pełni bezpieczna, a do tego jej obsługa nie sprawi rodzicom problemu. Gdy maluszek wyrośnie z niej, wystarczy usunąć górną część i używać sprzętu w kuchni. Dużym atutem jest też dokładność pomiaru do 5 g.

Drugi wybór

Zalety

Jest to model ze zdejmowaną tacką, przeznaczony dla malców, których masa ciała nie przekracza 30 kg. Po usunięciu górnej części produkt dobrze sprawdzi się w kuchni. W czasie pomiaru pociecha może siedzieć, leżeć lub stać.

Wady

Tacka, na której możemy ułożyć niemowlaka, ma duże wymiary. W konsekwencji po jej umieszczeniu na wadze odczytanie pomiaru jest dość trudne. Na szczęście ilość kilogramów wyświetla się przez kilka sekund po zdjęciu tacy, więc na pewno zdążysz odczytać tę wartość.

Podsumowanie

Jest to elegancki i dobrze wykonany produkt, który sprawdzi się w każdym domu. Obsługa sprzętu nie sprawi trudności żadnemu rodzicowi, gdyż panel sterowania jest bardzo czytelny. Waga zasilana jest bateriami, co czyni ją mobilną.

Rozważ też

Zalety

Waga została tak zaprojektowana, by maluszek mógł wygodnie się na niej położyć. Produkt ma wgłębienie na ciało dziecka. Z kolei wysokie ścianki zapewniają pociesze bezpieczeństwo. Model ma opcję zapisania ostatniego pomiaru, co ułatwia śledzenie, jak nasz maluszek przybiera na wadze.

Wady

Jest to bardzo ładny produkt, w białym kolorze. Niestety, powierzchnia wagi jest podatna na zabrudzenia. Na białej obudowie szybko powstają plamy czy zacieki. Nie musisz się jednak martwić, gdyż można je łatwo usunąć przy pomocy mokrej ścierki. Poza tym taca jest dość twarda, więc po kilku chwilach malec poczuje dyskomfort.

Podsumowanie

Choć rodzic musi często czyścić wagę, warto w nią zainwestować. Urządzenie ma duży, czytelny wyświetlacz z opcją podświetlania. Dzięki temu zawsze bezbłędnie odczytasz masę swojego maluszka. Sprzęt ma system automatycznego wyłączania, co pomaga oszczędzić energię.

 

 

Najlepsze wagi dla niemowląt w 2024 roku

 

Na pewnym etapie ważenie dziecka jest naprawdę ważne. Gdy maluch nie przybiera na wadze lub przeciwnie, zbyt szybko przybywają mu kilogramy, rodzic może szybciej zorientować się, że dzieje się coś niepokojącego. Dlatego też dobra i tania waga dla niemowląt to niezastąpione rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy dbają o zdrowie swoich pociech już od samego początku. Nasz ranking najlepszych modeli na pewno pomoże Ci w wyborze odpowiedniego produktu dla Ciebie i Twojego dziecka.

 

Babyono 291

 

1-babyono-waga-elektronicznaNasza pierwsza propozycja to waga elektroniczna dla niemowląt Babyono – 291. Model ten przeznaczony jest do kontroli wagi dziecka na początkowym etapie życia. Produkt jest szczególnie pomocny w okresie niemowlęcym. Zwłaszcza w przypadku wcześniaków, gdyż śledzenie wzrostu wagi jest istotne dla rozwoju maluszka.

Poza tym, dzięki specjalnej konstrukcji, urządzenie waży nie tylko niemowlęta do 20 kg, ale również dzieci starsze – do 50 kg. Jest więc idealną propozycją dla rodziców cieniących sobie funkcjonalne rozwiązania.

Użytkownicy tego modelu docenili fakt, że jest bardzo łatwy w obsłudze. Ta najlepsza waga dla niemowląt, dokładnie waży dziecko. Mając na uwadze fakt, że produkt będzie służył rodzicom i ich pociechom, producent zadbał o najwyższą jakość materiału, która zapewni wygodę i bezpieczeństwo podczas ważenia maluszka.

Sama konstrukcja jest bardzo stabilna, a funkcja tarowania zapewnia dokładny pomiar. Ciekawym rozwiązaniem jest automatyczna blokada wyniku ostatniego pomiaru. Jeśli szukasz modelu, który będzie służył Tobie i Twoim pociechom przez długie lata, Babyono, powinien znaleźć się w Twoim domu.

Babyono 291 to waga, która umożliwia ważenie niemowląt do 20 kg i starszych dzieci – do 50 kg. Model ten ma następujące wymiary: 14 cm x 40 cm x 65 cm.

 

Zalety

Funkcjonalność: Waga umożliwia nam kontrolę wagi niemowląt oraz starszych dzieci. Maksymalne obciążenie sprzętu wynosi aż 50 kg. Jest to bardzo dużo w porównaniu z innymi urządzeniami w naszym zestawieniu.

Łatwość obsługi: Ważąc maluszka, musimy robić to sprawnie i szybko, bo dzieci są ruchliwe, przez co pomiar jest utrudniony. Na szczęście producent zadbał o wygodę rodziców i regulacja pracy urządzenia nie jest problematyczna.

Bezpieczeństwo: Produkt wykonano z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym nie zawierają one niebezpiecznych substancji.

Funkcja tarowania: Za sprawą funkcji tarowania nasz pomiar będzie dokładniejszy. Tym samym rodzic nie musi obawiać się o to, że waga poda błędny wynik.

Design: W swoich opiniach konsumenci podkreślają, że prezentowany sprzęt ma bardzo atrakcyjny design.

 

Wady

Stosunek jakości do ceny: Konsumenci zauważają, że jest to jedna z droższych propozycji. Cena nie jest adekwatna do jakości.

 

 

 

 

Abakus Baby 1613

 

2-abakus-baby-waga-elektronicznaWaga elektroniczna Abakus Baby 1613 ze zdejmowaną tacką to drugi model przeznaczony dla niemowląt i małych dzieci do 30 kg wagi. Świetny, dwuczęściowy system umożliwi nam ważenie dzieci na stojąco lub na tacce. Gdy dziecko urośnie będzie nam służyć jako waga kuchenna.

Jest więc niezwykle funkcjonalnym, wszechstronnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym domu. Pomiar pokazuje się na wyświetlaczu LCD w trzech jednostkach: kg, lb lub oz. Sami wybieramy interesującą nas skalę. Waga zasilana jest na baterie, dzięki czemu jest bardziej mobilna.

Warto też zauważyć, że gdy jej nie używamy, wyłącza się samoczynnie po 20 sekundach. Produkt dostępny jest w trzech, pięknych kolorach: białym, niebieskim i różowym. Taka kolorystyka sprawia, że urządzenie jest bardziej atrakcyjne dla najmłodszych.

Natomiast rodzice docenili funkcje tarowania oraz wskaźnik przeciążenia wagi i niskiego poziomu baterii. Wymiary produktu to: wysokość – 13,5 cm, szerokość – 56 cm, głębokość 31 – cm. Waga tego sprzętu to ok. 3 kg.

Waga elektroniczna Abakus Baby 1613 to produkt, który umożliwia ważenie dzieci o wadze do 30 kg. Jego wymiary to: wysokość – 13,5 cm, szerokość – 56 cm i głębokość – 31 cm.

 

Zalety

Funkcjonalność: Jest to praktyczny sprzęt, bo daje możliwość ważenia niemowląt oraz starszych dzieci. Umożliwia to dwuczęściowy system ważenia – na stojąco lub na tacce. Poza tym, jak zapewnia producent, model ten może nam później służyć jako zwykła waga kuchenna.

Wyświetlacz: Prezentowane urządzenie ma spory, bardzo czytelny wyświetlacz LCD. Jest on dobrze wykonany, ma duże litery, które są dość widoczne.

Dostępne jednostki: Waga pokazuje pomiar w trzech jednostkach: kg, lb lub oz. Użytkownik sam dostosowuje pracę sprzętu do swoich potrzeb. Gdy ważysz dziecko, początkowo może Ci się wydawać, że skala jest zbędna, ale dla osób, które korzystają ze służby zdrowia w innych krajach to przydatna opcja. Jest również niezawodna, gdy waga zaczyna nam służyć do odmierzania składników potrawy.

Design: Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że jest to solidny i funkcjonalny model, a przy tym bardzo atrakcyjny.

 

Wady

Nieczytelny pomiar: Niestety, jeśli używamy urządzenia z tacką, odczyt wyniku może być utrudniony.

 

 

 

 

Tech-Med TM-BABY 2

 

3-tech-med-waga-elektroniczna-tm-baby-2Tech-Med TM-BABY 2 to trzecia propozycja w naszym rankingu. Jej ergonomiczny kształt umożliwi nam komfortowe ważenie dziecka i jednocześnie zapewni mu bezpieczeństwo w czasie tej czynności. Zakres pomiarowy urządzenia wynosi od 1 kg do 20 kg.

Produkt ma funkcję ostatniego pomiaru, a więc nie musimy zapisywać na kartce poprzedniego wyniku, aby dokonać porównania. Wygodnym rozwiązaniem jest funkcja tarowania. Dzięki temu, że wyświetlacz jest duży umożliwia łatwe odczytywanie wyników.

Poza tym waga wyłącza się automatycznie, gdy nie jest używana. Urządzenie zasilane jest na 4 baterie 1,5 V typu AAA. Ponieważ zostało wyposażone w 4 bardzo precyzyjne czujniki, zapewniające dokładny pomiar, zawsze będziemy znać dokładną wagę naszej pociechy.

Wygodnym rozwiązaniem, które zostało docenione przez rodziców, jest wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii oraz przeciążenia wagi. Wymiary platformy dla noworodków to 56 cm x 26 cm, a dla dzieci samodzielnie stojących 29 cm x 29 cm. Produkt ma też wbudowany przełącznik jednostek pomiarowych kg/lb.

Tech-Med TM-BABY to urządzenie zasilane czterema bateriami AAA. Umożliwia ważenie dzieci do 20 kg. Prezentowany model ma platformę do ważenia noworodków, ale też pozwala na ważnie dzieci, które stoją samodzielnie.

 

Zalety

Zapamiętywanie ostatniego pomiaru: Czasem zdarza się, że rodzić zważy dziecko, ale zapomni zapisać wynik i musi ważyć je jeszcze raz. Wtedy maluch się denerwuje. Dlatego producent wprowadził w tym urządzeniu opcję zapamiętywania ostatniego pomiaru.

Automatyczne wyłączenie: Jeśli zdarza Ci się zapominać o tym, aby wyłączać sprzęty, na pewno spodoba Ci się funkcja automatycznego wyłączenia. Dzięki niej urządzenie nie będzie pobierać energii, gdy Ty nie wykonujesz pomiaru.

Precyzja pomiaru: Ze względu na to, że waga została wyposażona w 4 czujniki, pomiar którego dokonujemy jest bardzo precyzyjny, nawet jeśli nasz pociecha jest dość ruchliwa.

Wskaźnik naładowania baterii: Wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii poinformuje nas o tym, że należy je wymienić. To zabezpieczy nas przed sytuacją, w której nagle sprzęt przestanie działać, gdy my będziemy wykonywać pomiar.

 

Wady

Maksymalne obciążenie: Waga nie jest zbyt funkcjonalna, bo można na niej ważyć dzieci do 20 kg.

 

 

 

 

Topcom 2000

 

4-topcom-waga-dla-niemowlat-digital-babyscale-2000Waga łazienkowa Topcom WG-2490 to czwarty produkt w naszym zestawieniu. Przeznaczony jest do ważenia niemowląt. Jego maksymalne obciążenie wynosi 20 kg. Urządzenie podaje wagę dziecka z dokładnością do 10 g, co ma duże znaczenie w pierwszych miesiącach życia.

Produkt ten został wykonany z bezpiecznego tworzywa sztucznego, dzięki któremu jest niezwykle trwały. Automatyczne zerowanie sprawia, że urządzenie jest bardziej funkcjonalne.

Model ten ma duży, podświetlany wyświetlacz LCD. Wyposażony jest również w antypoślizgowe nóżki, co zapewnia nam bezpieczeństwo w czasie użytkowania wagi na śliskich powierzchniach. Wygodnym rozwiązaniem zastosowanym w tym produkcie jest energooszczędne, automatyczne wyłączanie, gdy waga jest nieużywana.

Poza tym ma ona wskaźnik rozładowania baterii (zasilana jest na baterie CR2032 znajdujące się w zestawie). Opinie o wagach dla niemowląt tego producenta są bardzo pozytywne. Użytkownicy podkreślają, że urządzenie to jest niezawodne, wygodne w obsłudze i bardzo praktyczne. Poza tym wyróżnia je prosty design i atrakcyjna kolorystyka.

Topcom WG-2490 to bardzo dobra waga dla niemowląt do 150 zł. Urządzenie jest zasilane bateriami. Ma wbudowany wyświetlacz LCD.

 

Zalety

Dokładność: Waga waży dziecko z dokładnością do 10 g, co jest dla rodziców istotne w pierwszych miesiącach życia maluszka, zwłaszcza w przypadku wcześniaków.

Wyświetlacz: Prezentowany model ma duży, podświetlany wyświetlacz LCD. Jest on bardzo wygodny i umożliwia łatwy odczyt wyniku. Nawet osoby starsze nie będą miały z tym problemu.

Energooszczędność: System automatycznego wyłączania sprawia, że proponowana przez nas waga nie rozładuje się zbyt szybko. Poza tym powiadomi nas o tym, że bateria jest już słaba.

 

Wady

Maksymalne obciążenie: Urządzenie wytrzymuje obciążenie do 20 kg. Dlatego możemy go używać tylko przez pewien czas.

 

 

 

 

Nuvita 130

 

5-nuvita-1300Elektroniczna waga Nuvita 1300 to ostatnia propozycja zamykająca nasz ranking wag dla niemowląt. Produkt służy do kontrolowania wagi dziecka w pierwszych miesiącach życia, gdyż jego maksymalne obciążenie to 18 kg. Urządzenie wyróżnia się z wysoką precyzją pomiaru – 5 gram.

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja podwójnego ważenia, która pozwala określić ilość spożytego przez dziecko mleka podczas karmienia piersią. Wygodnym rozwiązaniem jest też funkcja blokady wagi, która jest szczególnie przydatna wtedy, gdy dziecko jest bardzo ruchliwe, a wykonanie pomiaru bardzo utrudnione.

Rodzice docenili też fakt, że urządzenie posiada centymetr do mierzenia wzrostu dziecka. W efekcie jest funkcjonalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym domu. Poza tym jest bardzo proste w obsłudze. Ma funkcję tarowania i podświetlany wyświetlacz LCD ułatwiający wybranie odpowiedniej opcji.

Urządzenie zasilanie jest dwiema bateriami AA, a ponieważ jest stosunkowo lekkie, może nam towarzyszyć również w czasie podróży. Wyróżnia je także atrakcyjny, ponadczasowy design i wyjątkowa bezawaryjność.

Elektroniczna waga Nuvita 1300 to sprzęt z czytelnym wyświetlaczem. Jest on zasilany dwiema bateriami AA. Produkt umożliwia ważenie dzieci do 18 kg.

 

Zalety

Precyzja: Wagę cechuje precyzja pomiaru – do 5 gram. Polecana jest do ważenia wcześniaków, a potem, gdy dziecko już dorośnie może nam służyć jako precyzyjna waga kuchenna.

Centymetr: Do zestawu dołączony jest centymetr, którym rodzic może kontrolować to, jak szybko dziecko rośnie.

Wyświetlacz LCD: Prezentowany model ma duży, dobrze podświetlony wyświetlacz LCD, z którego łatwo odczytamy wynik.

 

Wady

Cena: Wśród wad produktu konsumenci wymieniają jego cenę. To jeden z droższych modeli w tym zestawieniu.

Maksymalne obciążenie: Urządzenie możemy używać do ważenia dzieci o wadze maksymalnej 18 kg.

 

 

 

 

Jaką wagę dla niemowląt kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Każdy rodzic wie, jak ważny jest prawidłowy rozwój dziecka. Już od samego początku kontrola wagi maluszka odgrywa istotną rolę. Z jednej strony jest to sposób na wcześniejsze wykrycie problemów z nadwagą, która u niemowląt też jest niebezpieczna. Należy również kontrolować, czy waga malucha nie jest coraz mniejsza, co może być objawem choroby lub zaburzeń żywieniowych. Do tego przyda się nam waga. Przy użyciu takiego urządzenia dokonasz dokładnego pomiaru, a tym samym zapewnisz komfort dziecku. Aby ułatwić Ci wybór takiego sprzętu przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, jaką wagę dla niemowląt wybrać, aby ważenie było łatwe i przyjemne.

Rodzaje wag

Wagi można podzielić ze względu na sposób ważenia dziecka. Wyróżniamy następujące modele:

mechaniczne – tego rodzaju urządzenia charakteryzują się wyjątkową trwałością. Z drugiej strony wskazują mniej dokładne dane niż np. modele elektroniczne.

elektroniczne – to coraz popularniejszy sprzęt. Posiada wyświetlacz, który wskazuje dokładny pomiar. Co więcej, wiele produktów ma dodatkowe funkcje, takie jak zapamiętywanie wcześniejszych pomiarów.

cyfrowenajnowocześniej sprzęt, który posiada możliwość porównywania pomiarów i dokonywania statystyk.

 

Wagi można również podzielić ze względu na wiek malucha, dla jakiego są przeznaczone.

Wagi dla niemowląt – przeznaczone są do ważenia dzieci w wieku niemowlęcym. Dokonują one dokładnych pomiarów w trakcie pierwszych miesięcy życia bobasa, kiedy maluch szybko rośnie i przybiera na wadze. Większość modeli pozwala na dokonywania pomiarów w pozycji leżącej lub siedzącej. Dokładność takich sprzętów szacowana jest na 5 gr.

Wagi dla starszych dzieci – przeznaczone do ważenia nawet kilkuletnich dzieci. Na rynku dostępne są nawet modele, których maksymalne obciążenie to 50 kg. W porównaniu do zwykłych urządzeń dla dorosłych, wagi te są dokładniejsze.

 

Pomiar

Dokładność pomiaru to najważniejsza kwestia, na jaką musisz zwrócić uwagę. Zwłaszcza w przypadku noworodków, dokładność pomiaru jest bardzo istotna. Na rynku dostępne są sprzęty z tolerancją od 50 do 2 gram. Co więcej, każdy produkt określony jest również symbolem klasy dokładności – od I do III. Najbardziej precyzyjne pomiary wykonują wagi typu I, które mają dokładność od 2 do 10 gram. Modele II to te, które ważą z dokładnością od 11 do 30 gram. Najmniej dokładne wagi dla niemowląt określone są numerem III.

Zakres pomiaru określa maksymalną nośność danego urządzenia. W przypadku wag dla niemowląt, wynosi ona zazwyczaj kilkanaście kilogramów. Wagi dla starszych dzieci posiadają zakres pomiaru nawet do 50 kg.

 

Budowa

Wyświetlacz występuje w modelach elektronicznych oraz cyfrowych. Ułatwia odczyt pomiaru nawet przy słabym świetle. Powinien być on duży i mieć wyraźną czcionkę. W wagach mechanicznych ważna jest podziałka – powinna być duża.

Szalka to istotny element budowy każdej wagi. To właśnie jakość wykonania szalki decyduje o wygodzie naszego dziecka.

Warto sprawdzić wagę netto urządzenia. Jest to waga własna produktu. Lekki sprzęt możliwy będzie do łatwego przenoszenia i transportowania.

 

Certyfikaty

W przypadku wag dla niemowląt, dobrze jest zwrócić uwagę na certyfikaty, jakie posiada dany model. To pozwoli nam oszacować, czy jest on bezpieczny dla naszego dziecka. Wśród najważniejszych certyfikatów znajduje się ISO – oznacza, że dany sprzęt spełnia wszystkie normy produkcyjne. Wagi mogą mieć też Certyfikat Europejski, który oznacza, że produkt jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Natomiast oznaczenie M – to inaczej znak metrologiczny, który określa sprzęt medyczny, jako zdatny do użytku domowego.

Dodatkowe funkcje

O tym, jaka waga dla niemowląt jest najlepsza, decydują funkcje danego modelu. Większość urządzeń elektronicznych i cyfrowych posiada dodatkowe tryby, których zadaniem jest podwyższenie komfortu użytkowania sprzętu. Wśród najpopularniejszych funkcji znajdziemy:

Automatyczne włączanie się i wyłączanie urządzenia.

Drukowanie pomiarów – jest to opcja dostępna tylko w najnowszych modelach wag elektronicznych oraz cyfrowych. Za pomocą łącza USB lub sygnału Bluetooth, możemy przesłać, a następnie wydrukować pomiary i dokonać statystyk.

Funkcja hold – odpowiada ona za dokonanie dokładnego pomiaru dziecka, które w trakcie ważenia jest niespokojne.

Funkcja tarowania – jest to opcja, która polega na ważeniu dziecka zawiniętego w kocyk, a następnie osobnego okrycia. Waga sama odejmie wagę ubrania od wagi dziecka, wskazując właściwy wynik.

Muzyka – niektóre modele działają na zasadzie pozytywki. Melodyjka z pewnością uspokoi malucha, co pozwoli na dokonanie szybkiego pomiaru.

Pomiar wzrostu – pozwala na zmierzenie dziecka.

Wskaźnik BMI – odpowiada on za dokonanie pomiarów wagi oraz wzrostu dziecka, na podstawie czego określa czy ma ono prawidłowe BMI.

Wskaźnik poziomu baterii – w przypadku modeli akumulatorowych, wyświetlacz obowiązkowo wskazuje poziom zużycia baterii.

Zapamiętywanie wyników i dokonywanie statystyk.

Zmiana jednostek SI – nowoczesne modele posiadają możliwość zmiany jednostek wag w układzie SI. Możemy konwertować kg na funty i na odwrót.

 

Wagi dla niemowląt w dobrych cenach

Cena wag dla niemowląt różni się w zależności od rodzaju urządzenia oraz tworzywa, z którego zostało wykonane urządzenie. Najtańsze modele, to z pewnością te, których dokładność pomiaru nie jest zbyt precyzyjna a jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Za taki model zapłacimy około 100 złotych. Bardziej dokładne urządzenia, wyposażone w dodatkowe, nowatorskie funkcje, to koszt około 200 złotych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ