Wózek dziecięcy dla dziewczynki — na co zwrócić uwagę?
Ostatnio aktualizowane: 22.01.25
Wybór wózka dla dziecka może być trudny dla rodziców. Maxi cosi, baby design, a może baby jogger? Niektóre modele mogą wręcz onieśmielać. Rodzicom zależy, aby wózek dziecięcy cechowała wygoda, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Chcielibyśmy bez problemu jeździć nim po mieście, lesie, zmieścić go do windy czy do samochodu. Wózki dziecięce dla malucha i noworodka mogą się nieznacznie różnić. A jakie wózki dziecięce dla dziewczynki wybrać?
I chłopcy i dziewczynki powinni czuć się dobrze. Wózek dla chłopca i dziewczynki można spotkać jedynie w różnych wariantach kolorystycznych, ale oba produkty powinny spełniać te same wymagania. Co jest zatem istotne w wózkach dziecięcych? W co muszą być wyposażone koniecznie, a w co opcjonalnie? Na co zwracać uwagę?
Wózek głęboko spacerowy, a może modele wielofunkcyjne? Rodzaje wózków
Wózek, w którym nasze dziecko spędza kilkanaście pierwszych miesięcy życia, może być niezwykle różnorodny. Są wózki odrębne i takie, które możesz zamienić na fotelik samochodowy. Rynek obfituje w mnogość rodzajów, a do najpopularniejszych należą m.in. wózek z formie gondoli (wózek głęboki), wózki dla bliźniąt, wózki spacerowe (spacerówki), wózki wielofunkcyjne – 2w1 czy 3w1, a także wózki do biegania czy wózki turystyczne.
Właściwie, nie ma znaczenia, czy wybieramy wózek dla dziewczynek, czy chłopców, gdyż każdy wózek powinien spełniać określone wymogi.
Czym zatem charakteryzują się poszczególne rodzaje wózków?
Wózki głębokie, czyli gondole, są przeznaczone dla najmłodszych pociech, od pierwszych dni po narodzeniu. To w nich, dzieci wozi się na leżąco, zwykle pod przykryciem, dlatego jest to model idealnie chroniący przed warunkami atmosferycznymi. Są to wózki dość spore i ciężkie, wyposażone w duże koła. Całość konstrukcji sprawia, że są może mało pojemne, za to wygodne dla dziecka. Takim wózkiem łatwo jest pokonywać krawężniki. Większość modeli oferuje także opcję zdjęcia gondoli i użycia jej jako nosidełko czy fotelik.
Jeśli chodzi o spacerówki, przeznaczono je dla dzieci starszych, umiejących chodzić i siedzieć. To jest bowiem pozycja główna w tym wózku. Spacerówki są wygodne, posiadają kosz z tyłu, w którym zmieścimy zabawki i akcesoria dla dziecka. Są to wózki lekkie i poręczne, które można obsługiwać przy użyciu jednej ręki. Co ciekawe, same spacerówki można podzielić na klasyczne, miejskie, terenowe, sportowe czy wielofunkcyjne.
Dla osób aktywnych są dostępne także wózki do biegania, które cechuje lekkość oraz wyposażenie w trzy koła. Wózki wielofunkcyjne zwykle łączą w sobie funkcjonalność kilku rodzajów wózków naraz. W przypadku wózka 2w1 to połączenie gondoli i spacerówki. Przeznaczone dla dzieci do ok. 4 roku życia, stawiają nacisk na wygodę i bezpieczeństwo, a także amortyzację, miękkość wnętrza siedziska i komfort termiczny. W takich modelach ważna jest odpowiednia ilość przestrzeni, regulowana budka z daszkiem przeciwsłonecznym, a także możliwe dodatkowe akcesoria tj. moskitiera czy folia przeciwdeszczowa.
Mamy także opcję wózków 3w1, które są połączeniem gondoli, spacerówki i nosidełka.
Na co konieczne zwrócić uwagę w wózku?
Przy kupowaniu wózka dziecięcego jest kilka aspektów, na jakie należy zwrócić uwagę. Do jednych z ważniejszych należą między innymi: koła, hamulec, stelaż, odpowiednie zabezpieczenia pasami, amortyzacja, atesty, budka czy siedzisko. Rodzaj kół i ilość kół wpływa oczywiście na komfort użytkowania. Zwykle jeśli chodzi o rodzaj kół — gumowe są najpopularniejsze, ale mamy także koła skrętne innych rodzajów. Ogólnie, jeśli chodzi o koła, to im są większe, tym lepiej. Mamy koła piankowe, koła pompowane i koła żelowe. Wersje pompowane wpływają na lepszą amortyzację. Ponadto wyróżniamy koła duże, małe, obrotowe i nieobrotowe, a także koła z obręczą stalową i plastikową. Mogą być one umieszczone na piaście metalowej lub plastikowej.
Jeśli chodzi o rodzaj siedziska spacerowego, to mamy siedzisko kubełkowe oraz rozkładane. To drugie ma opcję rozłożenia, aby można było przewozić dziecko na leżąco, a kubełkowe posiada zaokrąglone oparcie. Ważną kwestią, jest bezpieczeństwo. Czy wybrać wobec tego hamulec nożny, czy ręczny? W sprawie hamulca opcja ręczna jest godna rozważenia, bo daje większą możliwość kontroli. Jako rodzic, który chce zadbać o bezpieczeństwo malucha, powinieneś również kupić model, który posiada wszelkie atesty bezpieczeństwa. Przy okazji sprawdź, jaka maksymalna waga dziecka jest dopuszczalna w danym egzemplarzu.
Aby móc wygodnie operować wózkiem, istotny jest także stelaż. Im będzie on lżejszy, tym lepiej, gdyż łatwiej będzie radzić sobie z nim rodzic. Jednak nie może on być zbyt słaby, bo nie poradzi sobie z obciążeniem. Warto tu też przy okazji zwrócić uwagę na system składania i to czy rączka jest jednostronna, czy przekładana (w drugiej opcji dziecko ma możliwość jechania przodem do nas lub tyłem).
W kwestii wygody, kluczowe może być też łożysko, o ile planujesz używać wózka bardzo długo. Koła, które są umiejscowione na łożyskach, cechuje trwałość i duży komfort, więc świetnie sprawdzą się modele z łożyskami kulkowymi. Dobry wózek to również dobre amortyzatory. Przy sztywnej konstrukcji, wszelkie nierówności będą odczuwane przez dziecko, dlatego obecność amortyzatorów na wahaczach lub sprężynach, uczyni jazdę wygodniejszą. Oczywiście sprawdź też, czy wózek ma odpowiednią uprząż i pasy, a także czy siedzisko jest miękkie i posiada możliwość regulacji oparcia.
Ponadto, pamiętaj, że szeroka możliwość dostosowania wózka do swoich potrzeb, co da ci np. regulowany podnóżek, regulowana rączka czy regulowane oparcie, wpływa na lepszy komfort twój i twojego dziecka. Opcjonalnie, każdy wózek może mieć też różne akcesoria tj. śpiworek, folię przeciwdeszczową, parasolkę, pałąk, uchwyty na kubek czy tackę.
Gdzie będziesz poruszał się wózkiem – to określi twoje potrzeby i wybór
Prócz bardzo obiektywnych i istotnych kwestii, w wyborze wózka dziecięcego, warto brać też pod uwagę, mniej oczywiste czynniki tj. to, gdzie mieszkamy i jaka jest nasza aktywność. Wózek do miasta będzie musiał się wyróżniać innymi cechami niż wózek na tereny wiejskie. W pierwszym przypadku istotna będzie zwinność, oszczędność miejsca i zwrotność. Tu kluczowe mogą się stać systemy wygodnego składania, w taki sposób, aby zmieścił się on do bagażnika samochodu. Ponadto kluczowa jest niska waga, skrętne koła, pojemność kosza w dolnej części stelaża.
Wózki na wieś napotkają więcej wymagań, dlatego warto postawić na zaawansowaną amortyzację, a także bezobsługowe, odporne na przebicia koła, których nie trzeba pompować. Zwykle najlepszą opcją są w tej sytuacji koła żelowe lub piankowe. W sytuacji, gdy np. mieszkasz na wsi, ale często jeździsz do miasta do pracy czy na zakupy, warto rozważyć wózek wielofunkcyjny. Jeśli posiadasz dwójkę dzieci, warto rozważyć opcję zakupu wózka bliźniaczego, w którym możesz przewozić nie tylko dzieci w tym samym wieku, ale dzieci z różnicą wieku do ok. roku. Takie wózki występują w wersji klasycznej i tandemu.
Jeśli lubisz aktywność, możesz wybrać wózek biegowy, a jeśli często jeździsz na wycieczki, może dobrą opcją będzie wózek turystyczny? Jest on lekki, niewielki i łatwy do składania. Ponadto cechuje się małymi kołami, a także dobrymi systemami amortyzacji.
Jeśli szukasz odpowiedniego wózka to wózki dziecięce dla dziewczynki BoboWózki będzie świetnym miejscem na znalezienie modelu dopasowanego do Ciebie i twoich potrzeb. Zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę, gdzie najniższa cena i wysoka jakość, to nie wszystko, co możemy ci zaoferować.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ