Ranking 13 najlepszych wózków spacerowych w 2025
Ostatnio aktualizowane: 22.01.25
Wózki spacerowe – Poradnik zakupowy, ranking i test
Szukasz wózka, który po złożeniu łatwo przeniesiesz po schodach lub schowasz do niewielkiego bagażnika? W takim razie wybierz Elodie Details Stockholm 3.0, dobrze wykonaną spacerówkę, odpowiednią dla dziecka do około 4. roku życia. Model jest zwrotny i łatwo się go prowadzi nawet po bardziej wyboistych ścieżkach. Wielu rodziców doceniło design produktu. Prezentowany pojazd jest wygodny dla dziecka i jednocześnie bezpieczny (ma 5 punktowe pasy). Równie ciekawą propozycję stanowi wózek typu parasolka Joie Litetrax 4 Plus V2 z dużym siedziskiem. Ten model też szybko się składa. Jego elementy podlegają regulacji (siedzisko i podnóżek), więc można go dostosować do aktualnych potrzeb dziecka.
Tabela porównawcza
13 najlepszych wózków spacerowych. Opinie w 2025 roku
Kiedy za oknem jest piękna pogoda, każdy chce zabrać swojego malucha na spacer. Warto dobrze przygotować się do wyjścia i zapewnić bobasowi maksymalny komfort, wybierając odpowiednią spacerówkę. Na rynku można znaleźć wiele produktów, wykonanych z różnych materiałów. Postanowiliśmy Ci pomóc w wyborze i dlatego przygotowaliśmy ranking wózków spacerowych. Mamy nadzieję, że dzięki niemu wybierzesz odpowiedni sprzęt.
Spacerówka parasolka
- 1. Elodie Details Stockholm Stroller 3.0
- 2. Wózek spacerowy składany Lionelo Elia
- 3. Lionelo Elise Spacerowy
- 4. Joie Litetrax 4 Plus V2 Navy Blazer Spacerowy
- 5. Wózek spacerowy Joie Muze LX Cherry
- 6. Cybex Balios S Manhattan Grey wózek spacerowy
- 7. Quinny Yezz ultralekki wózek spacerowy
- 8. Quinny Zapp Flex Black On Black Spacerowy
- 9. Baby Design Clever 08 Pink Spacerowy
- 10. Wózek Spacerowy Maclaren Quest Pojedyncze Kółka
- Przewodnik zakupowy – Jaki wózek spacerowy kupić?
- FAQ
- Kiedy można wymienić gondolę na spacerówkę?
1. Elodie Details Stockholm Stroller 3.0
Osobom stawiającym na wygodę dziecka oraz swoją własną polecamy Elodie Details Stockholm 3.0, czyli dobrze wykonaną spacerówkę. Jej wymiary wynoszą 50 cm x 64 cm x 100 cm. Wózek można złożyć, dzięki czemu nie zabiera cennego miejsca w domu. Po złożeniu spacerówka ma wymiary 28 cm x 33 cm x 110 cm. Waży ona 9 kg, a prowadzenie jej jest łatwe.
Rodzice chwalą rozbudowany daszek, który szczelnie zakrywa główkę dziecka przed mocnym słońcem. Warto wspomnieć, że wózek jest bezpieczny dla bobasów. Jest on wyposażony w 5-punktowe pasy, które utrzymują dziecko. Pasy mają miękkie poduszki w miejscach, gdzie stykają się z ramionami malucha, więc z pewnością będzie mu wygodnie. Wózek jest wyposażony w podnóżek, o który dziecko może komfortowo oprzeć swoje nóżki.
Producent pomyślał też o wygodzie rodziców, dlatego uchwyt do prowadzenia jest otulony miękką skórą. Po dłuższym prowadzeniu na dłoniach nie pojawiają się odciski, co jest chwalone przez rodziców. Ta spacerówka typu parasolka ma konstrukcję wykonaną głównie z aluminium. Z kolei części materiałowe to w większości poliester oraz bawełna. Maksymalna waga dziecka korzystającego z wózka to około 15 kg oznacza to, że spacerówka jest przeznaczona dla dzieci do około 4. roku życia.
2. Wózek spacerowy składany Lionelo Elia
Lionelo Elia jest polecana rodzicom, którzy nie lubią męczyć się podczas prowadzenia wózka. Ta lekka spacerówka waży jedynie 7 kg Zmiana kierunku jazdy i prowadzenie pojazdu przez dłuższy czas nie sprawia dyskomfortu. Sprzęt poleca się do przewożenia malucha zarówno latem, jak i w zimniejsze dni, gdyż jest on wyposażony w ocieplacz do nóżek. Ważne jest też to, że wózek ma moskitierę chroniącą przed komarami latem, a także folię przeciwdeszczową, która chroni malucha przed jesiennymi i wiosennymi opadami.
Ta spacerówka typu parasolka ma daszek, którego pozycję można regulować. Ostre słońce oraz silniejsze podmuchy wiatru nie są w stanie dostać się pod daszek. Rodzice uważają, że dziecku jest w wózku wygodnie, a jest to zasługa amortyzowanych kół, dzięki którym konstrukcja się nie trzęsie, a także dość grubo wyścielonemu wnętrzu spacerówki. Poza tym rodzice cenią sprzęt za zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa poprzez zastosowane 5-punktowe pasy oraz pałąk bezpieczeństwa.
Rodzice są zadowoleni z bardzo dużego kosza na zakupy, do którego można włożyć wiele przedmiotów. Podobają im się również podręczne kieszonki, w które można włożyć najpotrzebniejsze rzeczy. Uchwyt jest dobrze wyprofilowany, a co najważniejsze, jest otulony miękkim materiałem. Dodatkowo oparcie jest regulowane, więc można je ustawić tak, aby maluchowi było jak najwygodniej.
3. Lionelo Elise Spacerowy
Produkt Lionelo Elise to praktyczny wózek, którego maksymalna nośność wynosi 15 kg. Wózek waży 8,7 kg, a jego wymiary po rozłożeniu to: 95 cm x 58 cm x 108 cm. Model ten został wyposażony w kosz zakupowy o maksymalnym obciążeniu wynoszącym 5 kg. Przednie koła o średnicy 18 cm mają amortyzatory, które znacząco ograniczają odczuwanie wstrząsów podczas jazdy na nierównej powierzchni.
Wózek marki Lionelo ma 5-punktowe pasy bezpieczeństwa oraz odpinany pałąk. Podczas spacerowania w chłodniejsze dni możemy założyć osłonę na nóżki, aby maluch się nie przeziębił. Z kolei latem przyda nam się rozkładany daszek, który nie tylko osłania dziecko przed słońcem, ale też zapewnia cyrkulację powietrza.
Konsumenci chwalą prezentowany produkt za solidność i wytrzymałość. Metalowa rama jest odporna na uszkodzenia i nie odkształca się nawet po dłuższym czasie użytkowania. Wózek został pokryty miękkim w dotyku i ekologicznym lnem, który ma antybakteryjne właściwości i nie jest podatny na rozciąganie ani przetarcia.
Lionelo Elise to wózek spacerowy dla dzieci o maksymalnej wadze 15 kg. Produkt ma wymiary: 95 cm x 58 cm x 108 cm (po rozłożeniu). Model waży 8,7 kg, jego stelaż powstał z dobrej gatunkowo stali.
Spacerówka Joie
Joie Litetrax 4 Plus V2 to godny polecenia wózek spacerowy typu parasolka dla osób, które cenią sobie wygodę. Jest on wyposażony w duże koła, dzięki którym jazda po wybojach jest dla dziecka komfortowa. Siedzisko jest wystarczająco duże, aby maluch wygodnie się rozsiadł i mógł podziwiać miejsca, przez które z nim spacerujesz. Podczas spaceru nie zmokniesz, ponieważ do zestawu dołączono folię przeciwdeszczową.
Spacerówka Joie jest szczególnie chwalona za szybkie składanie. Na siedzeniu znajduje się specjalna taśma, za którą wystarczy pociągnąć. Złożony wózek nie zajmuje dużo miejsca i można go umieścić w szafie, a nawet w samochodowym bagażniku. Warto zaznaczyć, że sprzęt ma blokadę składania, więc nie złoży się bez naszej kontroli lub na skutek ruchu dziecka. Spacerówka ma podnóżek, który ma dwa stopnie regulacji. Można go dopasować do długości nóżek malucha.
Rodzic ma swobodny dostęp do kosza na zakupy, który znajduje się pomiędzy kołami. Jest on wystarczająco duży, aby zmieścić w nim wiele przedmiotów. Rodzice doceniają możliwość swobodnej regulacji oparcia, nawet do pozycji leżącej. W czasie spaceru dziecko może sobie uciąć krótką drzemkę. Nie należy zapominać o otoczonej miękką pianką rączce, która nie powoduje odcisków. Osobom korzystającym ze spacerówki podobają się też dobrze wykonane koła, które mają blokadę jazdy na wprost.
5. Wózek spacerowy Joie Muze LX Cherry
Joie Muze Cherry to jedna z najchętniej wybieranych spacerówek, wyróżniająca się solidnym wykonaniem oraz amortyzowanymi kołami, dzięki którym dziecko i rodzic nie odczuwają wstrząsów podczas jazdy. Wózek spacerowy Joie zapewnia maluchom bezpieczeństwo. Jest on wyposażony w 5 punktowe pasy, które mają 3-stopniową regulację, więc można idealnie zabezpieczyć dziecko w przypadku dość ostrego zatrzymania spacerówki. Pasy mają miękkie osłonki w okolicach barków oraz krocza, aby bobasowi nic się nie stało.
Rodzice najczęściej chwalą łatwy w obsłudze hamulec, który na dodatek jest mocny. Po zwolnieniu hamulca masz pewność, że wózek nie przemieści się np. gdy autobus ruszy. W budce, która osłania malucha, znajduje się okienko, przez które można cały czas obserwować, co dzieje się z dzieckiem.
Rodzice chwalą dość duży kosz na zakupy, który ma pojemność około 4,5 kg. Ta spacerówka Joie jest wykonana z najlepszych gatunkowo materiałów. Dlatego nawet po pewnym czasie nie widać na niej śladów użytkowania. Wózek waży około 8,5 kg. Jego wymiary to 94 cm x 54 cm x 100 cm. Z kolei po złożeniu to 38 cm x 54 cm x 81 cm. Wózeczek można składać nawet przy użyciu jednej ręki, co znacznie oszczędza czas, kiedy chcesz schować go w szafie lub przewieźć w bagażniku.
Spacerówka Cybex
6. Cybex Balios S Manhattan Grey wózek spacerowy
Jeżeli lubisz proste rozwiązania, to polecamy Ci Cybex Balios S, czyli spacerówkę, której składanie zajmuje kilka sekund. Wystarczy zwolnić odpowiednią blokadę, a wózek sam przyjmie pozycję do składania. Po złożeniu spacerówka Cybex stoi pionowo, więc jej materiał się nie pobrudzi, a tak niewielki pojazd zmieści się w bagażniku oraz schowku. Rodzicom podoba się to, że w każdym momencie można zmienić siedzisko i ustawić je przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
Inną, docenianą zaletą jest możliwość regulacji niektórych elementów. Jednym z nich jest podnóżek, więc dziecko w każdej pozycji może wygodnie oprzeć nóżki. Regulowane jest też oparcie – można wybrać 1 z 3 pozycji: leżącą, półleżącą i siedzącą. Ten wózek spacerowy Cybex ma 4 koła, wszystkie obracają się o 360 st. Podczas jazdy po nierównej powierzchni koła przednie można zablokować do jazdy na wprost, aby nie zjeżdżały na boki.
Sprzęt jest wyposażony w kosz na zakupy o pojemności 5 kg. Kosz można wysunąć, więc dostęp do zakupów lub innych przedmiotów jest swobodny. Z przodu wózka znajduje się pałąk zabezpieczający, który można zdemontować. Wkładanie oraz wyjmowanie malucha nie jest tym samym skomplikowane. Rodzice najczęściej chwalą to, że rączka do prowadzenia jest regulowana, więc wózek wygodnie się prowadzi. Poza tym jest ona otulona miękką pianką.
Lekka spacerówka
7. Quinny Yezz ultralekki wózek spacerowy
Quinny Yezz to lekki wózek spacerowy, waży on jedynie 5 kg, dzięki czemu zmiana kierunku jazdy oraz długi spacer nie są męczące. Ten dobry wózek spacerowy jest ultralekki, ponieważ został wykonany ze specjalnych materiałów, które są dodatkowo wytrzymałe. Nie musisz się martwić, że sprzęt ulegnie uszkodzeniu. Wymiary spacerówki wynoszą 75 cm x 56 cm x 105 cm.
Quinny Yezz to produkt dostępny w kilku ciekawych kolorach. Wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twojemu gustowi. Użyte koła rolkowe (3) zapewniają stabilność. Wózek swobodnie można pchać do przodu bez zmęczenia. Warto wspomnieć, że wózek zapewnia maluchowi bezpieczeństwo. Jest on wyposażony w 5-punktowe pasy, które chronią dziecko przed samodzielnym przemieszczaniem się.
Test wózków spacerowych pokazuje, że hamulec modelu jest mocny, szybko zatrzymuje on sprzęt w jednym miejscu i nie dopuszcza do tego, aby się przesuwał. Budka jest składana. W zależności od intensywności słońca oraz wiatru można łatwo dopasować poziom zakrycia malucha. Warto wspomnieć o docenianym uchwycie, który jest dobrze wyprofilowany i otulony miękką gumą, która w żaden sposób nie rani dłoni osoby prowadzącej wózek.
Spacerówka Quinny
8. Quinny Zapp Flex Black On Black Spacerowy
Osobom planującym częste podróże samochodem polecamy Quinny Zapp Flex Black On Black. Wymiary modelu wynoszą 82 cm x 60 cm x 106 cm, a po złożeniu jest to tylko 83 cm x 45 cm x 38 cm. Nie ma problemu, jeżeli chcesz włożyć ten wózek spacerowy Quinny do bagażnika samochodu albo chcesz przewieźć go pociągiem. Ponadto samo przechowywanie też nie stanowi problemu, bo produkt nie zabiera zbyt dużo miejsca. Model waży około 10 kg.
Regulowane elementy są często chwalone przez rodziców. Oparcie wózka można dopasować do potrzeb dziecka, można nawet ustawić pozycję leżącą, jeżeli podczas spaceru dziecko poczuje się senne. Regulowane są też pasy, więc można idealnie dopasować je do wzrostu malucha. To daje pewność, że bobas jest w spacerówce zupełnie bezpieczny. Spacerówka Quinny jest wyposażona w 3 koła, przednie można zablokować do jazdy na wprost, co ułatwia prowadzenie wózka po wyboistych drogach.
Doceniana jest obszerna budka, która zasłania całe dziecko w przypadku dużego wiatru lub intensywnego słońca. Dodatkowo budka ma filtr UV 50+. Rodzicom podoba się też stelaż, który został solidnie wykonany. Warto wiedzieć, że całe siedzisko można zdjąć, a na jego miejsce włożyć inne produkty tej firmy, na przykład fotelik. Dzięki takiemu udogodnieniu łatwiej jest korzystać ze spacerówki.
Spacerówka Baby Design
9. Baby Design Clever 08 Pink Spacerowy
Na naszej liście nie może zabraknąć Baby Design Clever, czyli jednej z najczęściej wybieranych spacerówek. Pojazd jest solidnie wykonany oraz zapewnienia maluchowi komfort. Spacerówka Baby Design pozwala na spacery o każdej porze roku. Latem obszerna budka chroni bobasa przed słońcem, a jesienią przed wiatrem. Dodatkowo wózek jest wyposażony w osłonę na nóżki, więc pierwsze jesienne mrozy nie oziębią nóżek dziecka.
Za zaletę wózka wielu rodziców uważa pełną amortyzację kół, dzięki której podczas jazdy maluchowi jest wygodnie. Poza tym koła są skrętne, łatwo zmienia się kierunek jazdy, a pchanie spacerówki nie jest męczące. Przednie koła są blokowane i dlatego łatwo jest utrzymać jeden kierunek jazdy. Warto dodać, że hamulec blokujący tylne koła jest mocny i nie dopuszcza do przesuwania się pojazdu.
Wózek spacerowy Baby Design jest dobrze wykonany. Jest on ładnie wyściełany, więc metalowe części stelaża nie wpinają się w ciało malucha. Wielu rodzicom podoba się składanie spacerówki jedną ręką. Dzięki temu można zaoszczędzić czas, a złożony pojazd łatwo przechowuje się w domu i nietrudno przemieszcza. Za większą wygodę bobasa odpowiadają regulowany podnóżek oraz oparcie, które można dopasować do wymagań malucha. Z kolei rodzicom z pewnością przyda się duży kosz na zakupy (maksymalna waga zakupów: 5 kg).
Spacerówka Espiro
10. Wózek Spacerowy Maclaren Quest Pojedyncze Kółka
Maclaren Quest to spacerówka z aluminiowym stelażem, dlatego jest lekka oraz wygodna w prowadzeniu. Wyposażono ją w pojedyncze przednie koła, które obracają się o 360 stopni, w razie potrzeby można je zablokować. Wózek waży 5,53 kg, a jego wymiary po rozłożeniu to: 76 cm x 48 cm x 106 cm.
Oparcie jest regulowane w 4 pozycjach, więc możemy ustawić je w taki sposób, aby dziecku było wygodnie (można je nawet opuścić do pozycji leżącej). Za bezpieczeństwo malucha odpowiadają 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Spacerówka ma miękkie uchwyty z pianki, duży daszek z wizjerem, a także praktyczną kieszonkę przy siedzisku.
Konsumenci zwracają uwagę na to, że wózek jest bardzo solidny. Po złożeniu ma on niewielkie wymiary, a za sprawą paska na ramię można go wygodnie przenosić z miejsca na miejsce. W zestawie znajduje się folia przeciwdeszczowa, która na pewno przyda się podczas nagłej zmiany pogody. Rodzicom przypadł do gustu również pojemny kosz na zakupy.
Spacerówka Maclaren
11. Maclaren Triumph Spacerowy Black Charcoal
Lekka spacerówka Maclaren Triumph jest polecana przez wielu rodziców. Waży ona jedynie 5 kg, więc można nią przewozić nawet trochę cięższe dziecko i nie trzeba się przy tym natrudzić. Ta spacerówka Maclaren jest przeznaczona dla dzieci do 3-4. roku życia (do około 15 kg). Rodzice zgadzają się co do tego, że pojazd jest wygodny. Często chwalona jest miękka tapicerka, którą w każdym momencie można wyjąć oraz wyprać w pralce. Utrzymanie spacerówki w czystości nie jest trudne.
Prezentowany wózek spacerowy Maclaren ma stelaż wykonany z aluminium. Wiele osób potwierdza, że można go łatwo złożyć, a do tego potrzebna jest tylko jedna ręka. Złożoną spacerówkę można umieścić w schowku, a nawet w bagażniku samochodowym. Wózek zapewnia maluchowi bezpieczeństwo poprzez obecność 5-punktowych pasów utrzymujących go w jednej pozycji oraz barykadzie po bokach wózka.
Budka jest regulowana, w zależności od pozycji słońca oraz kierunku opadów deszczu, można zmieniać jej położenie. Oparcie również pozwala na zmianę swojego położenia, a dostępne są dwa ustawienia. Skrętne koła spacerówki swobodnie poruszają się po każdej powierzchni, a po zablokowaniu przednich kół można prowadzić wózek nawet po wybojach. Z kolei na tylnych kołach znajduje się mocny hamulec. Rodzice chwalą produkt za miękkie uchwyty oraz duży kosz na zakupy.
Spacerówka Chicco
12. Wózek spacerowy Chicco OhLaLa 2
Chicco Ohlala może zaskoczyć przyszłych konsumentów, ponieważ waży zaledwie 3,8 kg, co czyni go jedną z najlżejszych spacerówek dostępnych na rynku. Wraz z prezentowanym wózkiem prowadzenie go stało się łatwe oraz przyjemne. Wielu rodziców przyznaje, że nawet długie spacery nie są męczące. Pomimo małej wagi ten wózek spacerowy Chicco jest solidnie wykonany i ma stabilny stelaż. Dlatego rodzice tak często sięgają po prezentowaną spacerówkę.
Użytkownicy za zaletę uważają możliwość szybkiego złożenia modelu. Wystarczy jedna ręka oraz dość mocne pociągnięcie i pchnięcie, a spacerówka Chicco zmieni się w mały pakunek. Warto zaznaczyć, że po złożeniu wózek stoi samodzielnie.
Wymiary modelu wynoszą 46 cm x 81 cm x 101 cm. Siedzisko wypełniono miękkimi tkaninami, które są odpowiedzialne za to, aby zapewnić maluchowi wygodę. Komfort gwarantuje również oparcie, którego pozycję można łatwo zmieniać. Rodzicom bardzo podoba się duży kosz na zakupy, który oszczędza im noszenia ciężkich siatek podczas prowadzenia wózka. Docenione zostały też skrętne koła, które mogą pokonywać nawet wyboiste drogi bez narażania bobasa na niewygodę (dzięki amortyzacji).
Spacerówka City Mini
13. Baby Jogger City Mini Gt Spacerowy
Nasza trzecia propozycja to wózek wyprodukowany przez amerykańską firmę Baby Jogger. Jak sama nazwa wskazuje marka specjalizuje się głównie w tworzeniu sportowych wózków dla dzieci. City Mini GT to bardzo nowoczesny model, który charakteryzuje się małą wagą i niezwykłą zwrotnością.
Wózek jest łatwy i przyjemny w użytkowaniu nie tylko w mieście, ale także na bardziej wymagających powierzchniach. Kółka są bardzo dobrze amortyzowane, dzięki czemu maluch nie będzie odczuwał dyskomfortu w trakcie jazdy. Model ten jest lekki. Łatwo go przeniesiemy czy włożymy do bagażnika.
Oparcie siedziska jest regulowane i z łatwością dobierzemy interesujący nas kont nachylenia. Warto dodać, siedzisko zostało pokryte specjalnym materiałem, który chroni dziecko przez nadmiernym poceniem się. Pasy bezpieczeństwa są pięciostopniowe.
Bezpieczeństwo gwarantuje też hamulec zainstalowany w rączce. Wózek dysponuje budką oraz daszkiem wyposażonym w filtr UV. Firma Baby Jogger produkuje bardzo dobrze wózki spacerowe. Opinie użytkowników nie pozostawiają wątpliwości. Chwalony jest ładny design, stabilność oraz wygoda maluszka.
Kolejny model, jaki chcieliśmy przedstawić to Baby Jogger City Mini GT. Jest to wózek o wymiarach: długość 112 cm, szerokość 62 cm, wysokość 110,5 cm, oraz wadze 9,5 kg.
Przewodnik zakupowy – Jaki wózek spacerowy kupić?
Spacery z dzieckiem nieodłącznie wiążemy z wózkiem. Gdy maluch wyrasta z gondoli, większość rodziców wybiera spacerówkę, bo to wygodny pojazd do przewożenia siedzącego, kilkumiesięcznego dziecka, a nawet kilkulatka. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki wózek spacerowy wybrać, jesteś w odpowiednim miejscu.
Kiedy kupić spacerówkę?
Wielu rodziców już na etapie zakupu gondoli, decyduje się na wersję 2w1, czyli stelaż wózka, do tego gondolę i spacerówkę. To dobra opcja, bo jest wygodna i pozwala na pewne oszczędności. Z czasem, gdy dziecko jest coraz większe, ma 3-4-latka, spacerówka dołączona do gondoli okazuje się zbyt ciężka i niewygodna, wtedy przychodzi czas na wersję typu parasolka, czyli niewielki, składany wózeczek, odpowiedni dla nieco starszych dzieci. Oczywiście można też kupić samą gondolę i potem osobno spacerówkę – to według części Internautów równie dobre rozwiązanie, bo stelaże wyłącznie pod spacerówkę są lżejsze niż te uniwersalne. Każdy rodzic samodzielnie powinien podjąć decyzję, bazując na swoich finansach czy potrzebach malucha. Warto oczywiście poczytać oceny Internautów na temat konkretnych modeli, aby wybór był bardziej świadomy.
Waga
Wielu rodziców na pytanie, jaki wózek spacerowy jest najlepszy, odpowiada – lekki. Oczywiste jest, że im lżejsza jest konstrukcja, tym łatwiej się nią manewruje, przenosi po schodach itd., ale jeśli dziecko sporo waży, musimy pamiętać, że bardzo lekki model niekoniecznie okaże się tym, czego potrzebujemy, bo na przykład nie wytrzymuje wymaganego obciążenia. Modele na stelażu uniwersalnym ważą od ok. 9 kg do 14 kg. Jeśli wózek jest zwrotny i łatwo się go podbija (wjeżdża na krawężnik), to nawet spora waga nie stanowi problemu, aczkolwiek im mniejsze obciążenie wybierzemy, tym nasz kręgosłup będzie zdrowszy. Najlżejsze wózeczki parasolki ważą ok. 4 kg, ale standardem jest waga ok. 7 kg.
Składanie
Niezależnie od typu, większość rodziców podkreśla, że najlepszy wózek spacerowy to taki, który łatwo się składa i przewozi w bagażniku auta. Nie ma nic bardziej irytującego niż konstrukcja pojazdu, której złożenie zajmuje kilka minut. Najlepiej, jeśli składanie można wykonać ruchem jednej ręki.
Kółka – łatwość prowadzenia
Kółka mogą być plastikowe, kauczukowe lub pompowane. W lekkich spacerówkach najczęściej stosuje się tworzywa sztuczne, bo są lekkie. Koła pompowane są cięższe, ale lepiej radzą sobie, gdy często spacerujemy po trudnych terenach czy zimą/jesienią po śniegu. Niezależnie od typu istotne jest to, aby koła miały amortyzację, dobrze skręcały i miały wygodne podbicie. Kolejna kwestia to obecność wygodnych hamulców na kołach, przydatnych zwłaszcza wtedy, gdy często podróżujemy komunikacją miejską.
Tapicerka
Wybór koloru tapicerki to kwestia indywidualna, a dzięki temu, że producenci mają szeroki asortyment, każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście pojawią się opinie, że lepszy jest ciemny materiał, bo mniej widać zabrudzenia, ale niektórzy rodzice uważają, że to jasna tapicerka jest lepsza, bo się nie nagrzewa. Kto ma rację? Jeśli wózek ma szeroką budkę i jest cały czarny, to oczywiście spacery latem mogą być mniej komfortowe, ale jeśli tapicerka jest ciemna, a budka jasna, do tego stosujemy parasol, a materiał nie jest sztuczny, to dziecko raczej nie powinno się pocić. Ważne jest, aby tapicerkę można było łatwo wyczyścić.
Funkcje spacerówki
Każdy wózek jest inny i możemy spotkać różne funkcje. Nie każda z nich jest nam niezbędna, ale warto poznać opcje i na tej podstawie zdecydować, czego faktycznie potrzebujemy. Oto najciekawsze rozwiązania:
Jazda tyłem/przodem – taką opcję mają spacerówki z demontowanym stelażem. Rodzić może łatwo zmienić ustawienie siedziska, w ten sposób na początkowym etapie ma kontrolę na dzieckiem (jedzie ono przodem do rodzica), a potem, gdy już urośnie, możemy zmienić pozycję i maluch będzie oglądał świat z szerszej perspektywy.
Regulacja siedziska – dzieci często zasypiają na spacerach, poza tym nie każdy maluszek zmienia gondolę na spacerówkę, gdy już sztywno siedzi na wprost, niektórzy rodzice decydują się na zmianę wózka wcześniej, bo maluch wyrósł z gondoli. Wtedy ustawienie pozycji półleżącej jest koniecznością. System zmiany ustawienia siedziska nie powinien być skomplikowany.
Budka z okienkiem – większość wózków, poza niektórymi modelami typu parasolka, ma budkę, która chroni dziecko przed deszczem czy promieniami słońca. Dodatkową opcją jest okienko w budce, pozwalające na kontrolę malucha.
Kosz na zakupy – bardzo lekkie wózeczki często nie mają tego dodatku, bo zwiększa on gabaryty pojazdu, a dodatkowo stelaż musi być przystosowany do większego obciążenia. Jednak wózki ze stelażem uniwersalnym zwykle mają taką opcję. Przed zakupem sprawdź, jakie obciążenie wytrzymuje kosz na zakupy.
Zabezpieczenia dla malucha – pasy są podstawą, nawet w wersjach dla starszaka, zabezpieczają dziecko przed wypadnięciem. Dobrze, jeśli pasy mają miękkie zabezpieczenia, które chronią ciałko przed naciskiem i otarciami. Inne rozwiązanie stanowi pałąk. Najlepiej wybrać taki, który można zdemontować, bo dla starszego dziecka taka dodatkowa opcja nie jest wygodna.
Podnóżek i inne wygodne rozwiązania – podnóżek pozwala na wygodne ułożenie nóżek, dodatkowo niektórzy producenci stosują uchwyty na butelkę czy zabawki, aby dziecku było maksymalnie komfortowo podczas spacerów.
Akcesoria – może to być specjalna mufka dla mamy, aby zimą nie marzły jej dłonie, uchwyt na kubek przy rączkach, uchwyt na telefon itp. Dla dziecka dodatki stanowią: parasolka, śpiworek na nóżki czy specjalny ochraniacz przeciwdeszczowy.
Wygoda rodzica
Rodzic kupując wózek, zwraca szczególną uwagę na wygodę swojej pociechy, ale jednocześnie nie powinien zapominać o swoich potrzebach. Wielu rodziców, którzy już mają doświadczenie w doborze wózka, poleca innym, aby przed zakupem przetestować pojazd, o ile to możliwe – razem z dzieckiem w środku. Warto samodzielnie sprawdzić system składania i rozkładania, jak dużo miejsca zajmuje wózek po złożeniu, czy jego rączki są wygodne i regulowane.
Solidne wykonanie
Trudno jest po kilkunastu minutach testowania zweryfikować, czy wózek jest solidny, ale uwzględniając materiały wykonania oraz oceny innych kupujących, możemy wyrobić sobie wstępną opinię na temat poszczególnych modeli. Stelaż zwykle wykonuje się z aluminium wzmocnionego stalą. Stal jest cięższa, chociaż wytrzymalsza, dlatego rzadko spotyka się modele w 100% stalowe. Co z plastikiem? Trudno go uniknąć, w końcu wiele elementów wykonuje się z tworzyw, ale jeśli cała konstrukcja jest wykonana z plastiku, zastanówmy się nad zakupem, bo to może nie być najlepszy wybór. Warto popatrzeć, czy wszystkie części wózka są dobrze przymocowane, a konstrukcja nie jest chwiejna.
Wózki spacerowe w dobrych cenach
Najtańsze modele parasolek kupimy za mniej niż 200 zł, nieco droższe są wózki z uniwersalnym stelażem, na którym można umieścić też gondolę, ale zwykle są bardzo solidne i przede wszystkim jest to inwestycja na kilka lat. Cena wózka zależy od jego funkcji, dodatkowych akcesoriów czy samej popularności marki. Możemy kupić spacerówkę za 500 zł, ale też za 5000 zł, która jest sygnowana nazwiskiem znanego projektanta.
FAQ
P1: Od kiedy można wozić maluszka w spacerówce kubełkowej?
Spacerówka kubełkowa teoretycznie jest bardzo wygodna już dla kilkumiesięcznego dziecka, jednak ze względu na prawidłowy rozwój dziecka, warto w niej wozić dziecko dopiero wtedy, kiedy nauczy się ono samodzielnie siadać. Warto również obserwować maluszka – często dzieci siadają w bardzo różnym czasie i trudno wytyczyć sztywną granicę wiekową. Z pewnością warto zasięgnąć porady ortopedy lub pediatry, zanim zdecydujemy się przesadzić dziecko z gondoli do spacerówki, niezależnie od tego, jaki będzie miała ona kształt.
P2: Jak wyprać wózek spacerowy?
Wózek spacerowy pierzemy wtedy, kiedy zobaczymy na nim nieestetyczne zabrudzenia, czyli nawet kilka razy w miesiącu. Większość materiałów, z których wykonane są tapicerki spacerówek, są odporne nie tylko na promienie słoneczne, ale również na częste pranie – nie musisz więc obawiać się o zniszczenie tej części wózka. W zależności od tego, co zaleca producent, możesz wyprać tapicerkę ręcznie lub w pralce, na delikatnym programie, w temperaturze ok. 30 st. C. Susz materiał rozłożony na płasko i pamiętaj, by go nie chlorować i nie czyścić chemicznie.
P3: Spacerówka kubełkowa – co to jest?
Spacerówki kubełkowe stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku, a już wokół nich narosło sporo kontrowersji. Wielu specjalistów zastanawia się, czy długotrwałe przebywanie dziecka w takim wózku na pewno jest zdrowe i nie zagraża rozwojowi prawidłowej postawy dziecka. Ile osób, tyle opinii. Maluszek w spacerówce kubełkowej znajduje się w pozycji, w jakiej znajduje się w leżaczku lub chuście. Teoretycznie jest ona dla niego naturalna, jednak na pewnym etapie rozwoju, lepiej przewozić maluszka w pozycji leżącej lub siedzącej. Spacerówki kubełkowe mają najczęściej 3 stopniową regulację, w której możemy również regulować podnóżek i siedzenie.
P4: Od kiedy można stosować spacerówkę Mutsy?
Wózki Mutsy zwykle są dostępne w wersji 3w1 z fotelikiem dla noworodka. Gondole tej marki są dość długie i głębokie, toteż można je stosować do ok. 6 miesiąca dziecka. Spacerówka firmy Mutsy jest odpowiednia dla siedzącego dziecka, czyli można w niej przewozić malucha od około 6. – 8. miesiąca życia. Pamiętaj jednak o tym, że każde dziecko rozwija się w innym tempie, toteż Twój maluszek być może będzie mógł usiąść i wygodnie podróżować w spacerówce nieco wcześniej.
P5: Od kiedy można stosować spacerówkę Bugaboo?
Spacerówka Bugaboo jest obecnie jednym z ulubionych wózków rodziców, którzy zdecydowali rozstać się z gondolami. Siedzisko rozkłada się do pozycji leżącej i co ważne – da się je przewozić w bagażniku nawet niewielkiego auta. Zdaniem specjalistów ze względu na ilość pozycji, w których można ułożyć w siedzisku maluszka, zaleca się stosowanie wózka od około 8. – 9. miesiąca życia, czyli wtedy, kiedy usztywnia się nieco karczek dziecka i maluszek może trzymać prosto plecy i główkę. Tak w tym przypadku, jak i wielu innych – należy obserwować maluszka i w razie wątpliwości co do przejścia z gondoli na spacerówkę, poradzić się pediatry lub ortopedy.
Kiedy można wymienić gondolę na spacerówkę?
Gondola jest bezpiecznym sposobem przewożenia w wózku dziecka od narodzin do około 8 miesiąca życia. Po tym okresie wielu rodziców zastanawia się, czy ich maluszkowi nie jest zbyt gorąco i ciasno. Co prawda niektóre firmy produkują bardzo długie gondole, jednak opiekunowie zdają sobie sprawę z tego, że spacery w pozycji leżącej z czasem zwyczajnie zaczynają nudzić malca. Wiedząc, jaka spacerówka jest polecana, możesz wybrać idealny model dla swojego maluszka. Jeśli nadal nie wiesz, czy nadeszła odpowiednia pora na wymianę gondoli na spacerówkę, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.
Prawidłowa postawa maluszka
Zarówno fizjoterapeuci, jak i ortopedzi są zgodni co do tego, że nie powinno się wozić dziecka w spacerówce (nawet w pozycji półleżącej) do ok. 5. – 6. miesiąca życia. Optymalny czas to 8. – 9. miesiąc, jednak miejmy na uwadze, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie powinniśmy specjalnie przyspieszać momentu zmiany wózka. Poczekajmy więc na czas, kiedy nasz maluszek chętnie będzie podejmował próby samodzielnego siadania, a następnie będzie potrafił i chciał chwilę przebywać w pozycji siedzącej, pewnie utrzymując główkę i plecki .
Korzystna dla dziecka płaska powierzchnia
Starajmy się wybierać w miarę możliwości płaskie siedziska, zamiast kubełkowych. Im bardziej płaska powierzchnia, tym większe możliwości wykonywania przez dziecko swobodnych ruchów, które są szczególnie ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Ważna jest również praca nad obniżaniem barków, a to z kolei jest możliwe tylko w tradycyjnych spacerówkach, z płaskim oparciem.
Czy siedzisko kubełkowe to dobry pomysł?
Co prawda siedzisko kubełkowe nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego malucha, jednak nie zaburza ono specjalnie rozwoju dziecka. Pamiętajmy, że wszystko zależy od tego, jak rozwija się maluszek oraz od tego, jak dużo czasu dziecko ma spędzać w spacerówce tego typu. Istotne jest również to, ile czasu maluch spędza np. na macie, czyli z plecami w wyprostowanej pozycji – jeśli wozimy go w spacerówce z kubełkowym siedzeniem kilka godzin dziennie, a pozostałą część czasu maluszek spędza z prostymi plecami nic złego nie stanie się z jego kręgosłupem.
Kiedy wymienić gondolę na spacerówkę?
Wymieniamy gondolę na spacerówkę wtedy, kiedy maluszek będzie siedział sam bez podpory i będzie umiał tę pozycję utrzymać przez dłuższą chwilę. To ważne, bo w końcu podróżując spacerówką, dziecko doświadcza wstrząsów, zmian kierunku, podłoża, tempa jazdy. To dla młodego kręgosłupa bardzo dużo. Ważne jest, by pierwsze spacery w nowym wózku odbywały się w pozycji leżącej lub półleżącej. Jeśli maluszek będzie gotowy, sam zacznie podnosić główkę i będzie chciał podróżować większość czasu w pozycji siedzącej.
Jak układać dziecko w spacerówce? Najlepiej w pozycji liniowej. Główka ma nie opadać na żadną ze stron, a tułów ma być prosty. Można to sobie zobrazować w następujący sposób – linia ma łączyć nosek, bródkę, mostek i pępek. Ważne jest również, by miednica była stabilna, a dolna część kręgosłupa przylegała do oparcia.
Mamy WIĘCEJ! Sprawdź artykuły poniżej:
» Przejrzyj produkty z poprzednich lat
Produkty te nie są już dostępne
Spacerówka Sirocco
Wózek Spacerówka Sirocco duże kółka 24cm Ocieplacz
Sirocco Quattro Color to jedna z ciekawszych pozycji na naszej liście. Prezentowany wózek jest wyposażony w 6 kół, które są skrętne, co przekłada się na łatwe prowadzenie go po różnego typu powierzchniach. Na uwagę zasługuje budka, ponieważ została zaprojektowana tak, że po maksymalnym opuszczeniu dziecko jest dokładnie chronione przed wiatrem, słońcem i deszczem. Oznacza to, że możesz wybrać się z bobasem na spacer w każdą pogodę.
W budce znajduje się małe okienko, które pozwala na stałą obserwację malucha. Ten wózek spacerowy Sirocco waży 10 kg. Dzięki wielu udogodnieniom prowadzenie go nie jest dla rodziców ciężarem, co podkreślają w wielu komentarzach. Spacerówka jest dość duża, lecz po złożeniu jej wymiary wynoszą jedynie 88 cm x 35 cm, więc przechowywanie oraz przewożenie nie stanowi trudności.
Rodzicom odpowiada to, że model jest zaopatrzony w ocieplacz na nóżki. Zaletą jest to, że w każdej chwili można go odczepić, np. kiedy się ociepli. Prezentowana spacerówka Sirocco jest wykonana z najlepszych gatunkowo materiałów. Wyróżnia się ona estetycznym i miłym dla oka designem. Warto też dodać, że czyszczenie poszczególnych elementów wózka nie jest trudne. Rodzice chwalą też to, że w zestawie znajduje się odpinana tacka, dzięki której można wygodnie nakarmić malucha w czasie spaceru.
Espiro Magic 07 Scandi Gray spacerowy
Espiro Magic to spacerówka, której zakupu nie pożałujesz. Produkt został wyróżniony wieloma nagrodami, co daje pewność, że wybierasz dobry jakościowo wózek. Na początku warto zaznaczyć, że jest on dostępny w różnych kolorach. Wśród dostępnych kolorów jest czerwony, niebieski, czarny i wiele innych. Ta spacerówka Espiro ma lekki stelaż, dzięki któremu sam sprzęt nie jest ciężki.
Rodzice chwalą to, że spacerówka gwarantuje maluchowi bezpieczeństwo, jest ona wyposażona w 5 punktowe pasy, które są na tyle miękkie, że nie podrażnia delikatnej skóry malucha. Dodatkowo po obu bokach znajduje się barierka, która chroni bobasa przed nadmiernym wychylaniem się. Jeśli bardzo boisz się o bezpieczeństwo dziecka, to możesz jeszcze zapiąć pas krokowy. Na uwagę zasługują piankowe koła, które nie wycierają się i łatwo się nimi steruje. Hamulec jest założony na oba tylne koła.
Wózek spacerowy Espiro jest wyposażony w dużą budkę z tkaniną z filtrem UV 50+. Maluch jest chroniony przed promieniami słonecznymi, które mogą być dla niego bardzo niebezpieczne. Budka chroni też przed wiatrem oraz przed deszczem. Rodzicom szczególnie podoba się duży kosz na zakupy, do którego można włożyć wiele przydatnych przedmiotów. Spacerowanie z bobasem jest więc łatwiejsze.
Cybex Onyx Lollipop Spacerowy
W naszym zestawieniu postanowiliśmy uwzględnić Cybex Onyx Lollipop, czyli lekki wózek spacerowy, ważący zaledwie 7 kg, więc prowadzenie go nie jest trudne. Sprzęt ma 1-punktowy system zapinania. Dzięki niemu pasy można zapiąć jedną ręką, co jest wygodne, kiedy się spieszysz lub dziecko wciąż niespokojnie się porusza. Ten dobry i tani wózek spacerowy ma solidnie wykonane pasy i tym samym zapewnia maluchowi bezpieczeństwo w razie nagłego zatrzymania się, a pasy nie pozwalają mu samodzielnie opuścić pojazdu.
Ta spacerówka Cybex ma obszerny daszek, który skutecznie osłania bobasa przed słońcem, wiatrem i deszczem. Ma on filtr UV 50+. Rodzice chwalą to, że tapicerkę można odpiąć od konstrukcji i łatwo wyprać w pralce. Utrzymanie wózka w czystości nie jest trudne. Warto dodać, że podnóżek oraz oparcie są regulowane, co pozwala zapewnić dziecku wygodę jazdy przez długie godziny.
Przednie koła mają blokadę, aby jechały wyłącznie prosto. Siedzisko spacerówki jest uważane za bardzo wygodne. Jego wymiary wynoszą 34 cm x 30 cm x 43,5 cm. Maluch może się wygodnie rozsiąść i spędzić w siedzisku nawet kilka godzin. Opinie o wózkach spacerowych tej marki są przychylne, szczególnie te o jego wykonaniu.
» Przejrzyj produkty z poprzednich lat
Dodaj komentarz
4 KOMENTARZ
May 27, 2022 at 6:30 am
Ja też szukałam wózka który sie latwo składa i wybrałam Larktale Autofold. Wózek lekki idealny do małego bagażnika i też składam i rozkładam go jedną ręką
Odpowiadać
June 17, 2022 at 1:52 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół OdSmoczadoTornistra
Odpowiadać
June 23, 2021 at 12:21 pm
Brakuje tu moim zdaniem najlepszego wózka ever. To holenderski produkt Leclerc. Jest leciutki i można go składać jedną ręką.
Odpowiadać
July 4, 2021 at 5:03 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół OdSmoczadoTornistra
Odpowiadać