fbpx

Xbox Series X czy PS5 – porównanie obu konsol

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Długo oczekiwana premiera konsol najnowszej generacji przyniosła graczom wiele radości. Pod koniec 2020 w sprzedaży pojawiły się nowe konsole Sony i Microsoftu. Którą wybrać – Xbox Series czy PS5? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podejmując tę ważną decyzję!

 

Sony PlayStation czy Microsoft Xbox – co roku to samo pytanie

Rywalizacja Sony i Microsoftu trwa już od lat i nie należy się spodziewać, by udało się jednogłośnie ogłosić zwycięzcę tego starcia. Konsole mają podobne możliwości i podobną cenę, więc konkurowanie między tymi markami to codzienność. Tak było w czasach poprzedniej generacji, gdy gracze wybierali pomiędzy PS4 i Xbox One oraz jeszcze wcześniej, gdy dostępne były starsze wersje – PS3 i Xbox 360.

Chociaż technologia idzie naprzód, w licznych dyskusjach często padają te same, niezmienne argumenty. Za konsolą Sony przemawia katalog gier. Wiele kultowych tytułów to wyłączności – dostępne są tylko na PlayStation i nie można zagrać w nie na innych platformach. Takie ekskluzywne tytuły to na przykład seria God of War, wyścigi samochodowe Gran Turismo, przygodówka Ratchet and Clank czy seria Uncharted. Za Xboksem przemawiają natomiast parametry techniczne. Konsola Microsoftu dysponuje większą mocą obliczeniową niż PS5, wiec przynajmniej teoretycznie może zagwarantować lepszą oprawę audiowizualną czy poprawioną płynność rozgrywki.

 

Xbox Series X czy PS5 – najważniejsze podobieństwa

Nowa generacja konsol przyniosła prawdziwą rewolucję. Przede wszystkim w PS5 i Xbox Series X zastosowano, tak samo jak w komputerach PC, szybkie dyski SSD zastępujące przestarzałe dyski HDD. Dzięki temu nowe tytuły, zapisane gry czy kolejne levele uruchamiają się zdecydowanie szybciej. Obie konsole mają też dużą pamięć operacyjną RAM – 16 GB to odpowiednia wartość umożliwiająca przetwarzanie gier na takim poziomie jak na komputerach gamingowych. Oba urządzenia radzą sobie z grafiką w 4K i efektem HDR.

 

Xbox Series X i PS5 – na co zwrócić uwagę?

Jest kilka niuansów, które różnią PlayStation 5 i Xbox Series X. Za konsolą Microsoftu przemawiają takie argumenty, jak:

bardziej pojemny dysk wewnętrzny do zapisywania gier – 1 TB zamiast 825 GB w PS5;

lepszy procesor graficzny – moc 12,14 TFLOPS w porównaniu z 10,29 TFLOPS w PS5;

obsługa dźwięku w formacie Dolby Atmos.

Wyróżnikiem PS5 jest natomiast:

zastosowanie wibracji haptycznych w grach;

możliwość dokupienia zestawu PlayStation VR, żeby grać w gry korzystające z wirtualnej rzeczywistości.

Wymienione charakterystyczne cechy mogą być tym, co przechyli szalę zwycięstwa na korzyść jednej z konsol. Warto o tym pamiętać, dokonując ostatecznego wyboru.

Xbox Series czy Sony PS5 – subiektywny wybór

Niezależnie od tego, którą konsolę finalnie wybierzesz, będzie to dobry zakup. Większość gier i tak zobaczysz zarówno na PS5, jak i na Xbox Series. Obie konsole szybko się uruchomią i będą doskonale współpracować z nowoczesnym telewizorem 4K. To, jak oceniasz sam wygląd obudowy czy wygodę używania pada, jest kwestią gustu oraz przyzwyczajeń.

Istotnym czynnikiem mogą być też opinie znajomych, a także możliwość wspólnej zabawy online – zawsze łatwiej o to, gdy razem z przyjaciółmi korzystacie z tej samej platformy do gier.

Przy wyborze pierwszej konsoli można się długo zastanawiać, co jest lepsze. Przy wyborze kolejnej generacji często gracze są wierni tej firmie, której zaufali wcześniej. Dlatego najczęściej mając PS4, wybiera się PS5, a grając na Xbox One, kontynuuje się zabawę na Xbox Series X. Dodatkowym argumentem za takim podejściem jest kompatybilność wsteczną – na nowej konsoli można przecież zagrać we wszystkie gry ze starej – nie trzeba ich kupować jeszcze raz!

Sprawdź konsole PS5 w sklepie MediaMarkt!

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ