fbpx

Zabawki dla młodszych i starszych dzieci — co wybrać?

Ostatnio aktualizowane: 05.12.24

 

Zabawki edukacyjne odgrywają dużą rolę w poprawnym rozwoju dziecka. Nauka przez zabawę jest niezwykle efektywna, a równocześnie dostarcza wiele radości najmłodszym. Jeśli masz problem z tym, jakiego rodzaju zabawkę wybrać dla młodszych i starszych dzieci, przeczytaj poniższy artykuł, w którym przedstawiamy kilka propozycji z podziałem na wiek pociechy. Koniecznie przeczytaj, by dokonać udanego zakupu!

O czym dowiesz się z niniejszego artykułu? Oto zarys treści:

• Zabawki edukacyjne — krótko o tym, dlaczego są tak ważne

• Zabawki interaktywne i nie tylko — pomagamy wybrać idealną zabawkę

 

Zabawki edukacyjne — krótko o tym, dlaczego są tak ważne

Dzieci — zabawki to nieodłączny duet. Aby zadbać o prawidłowy rozwój swojego malucha, warto inwestować w te produkty, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale również cennych umiejętności. Oto kilka głównych zalet zabawek edukacyjnych, które przemawiają za ich wyborem.

• Rozwój motoryczny — dzięki manipulacji, chwytaniu, budowaniu i wykonywaniu innych ruchów maluch uczy się koordynacji i kontroli mięśni i nerwów.

• Rozwój umiejętności poznawczych — gry logiczne rozwijają zdolności myślenia, rozwiązywania problemów i dostrzegana ciągu przyczynowo-skutkowego.

• Rozwój społeczny — zabawa, zwłaszcza wśród nieco starszych dzieci, może rozwijać także interakcje społeczne m.in. dzielenie się, współpracę, rozwiązywanie konfliktów itp.

• Rozwój emocjonalny — pluszowe zwierzątka, lalki itp. pomagają wyrażać dzieciom emocje, rozwijać empatię i rozumieć świat wewnętrzny.

• Rozwój wyobraźni przestrzennej — zabawki, drewniane szczególnie, rozwijają tę umiejętność. Prosta konstrukcja sprzyja pobudzeniu kreatywności i tworzeniu przestrzennych budowli.

• Rozwój językowy — książki i gry edukacyjne wspierają rozwój mowy, wzbogacają słownictwo i umiejętności komunikacyjne trenują spostrzegawczość.

• Utrzymanie uwagi i skupienia — zabawa, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, rozwija ich zdolności koncentracji.

• Kreatywność — np. klocki Lego są nieocenione w rozwijaniu kreatywności dziecka, które z ich pomocą może stworzyć dowolne budowle.

• Nauka przez zabawę — zabawki, które uczą, łączą przyjemne z pożytecznym, a podczas zabawy mózg dziecka lepiej chłonie wszystkie nowe informacje.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniej zabawki wymaga dostosowania jej do potrzeb i wieku dziecka. Warto słuchać swojej pociechy przez cały rok, aby móc wyłapać to, o czym marzy. Aktualnie dużą popularnością cieszą się ponadczasowe i niezwykle trwałe drewniane zabawki, które występują w różnych formach. Rozwijają one kreatywność, dzieje się tak, dzięki możliwości stworzenia z nich dowolnego kształtu, czy budowli. Ograniczeniem wykorzystania jest tu jedynie wyobraźnia.

Zabawki interaktywne i nie tylko — pomagamy wybrać idealną zabawkę

Szukasz pomysłu na świąteczne upominki, bądź inną ważną uroczystość? Przeczytaj naszą poniższą listę i spraw dziecku prezent idealny. W zależności od wieku dziecka wskazujemy tę grupę produktów, która najlepiej przysłuży się rozwojowi malucha:

• Niemowlęta (0-12 miesięcy) – zabawki sensoryczne, gryzaki, zabawki muzyczne.

• Małe dzieci (1-3 lat) – drewniane klocki, układanki, puzzle, hulajnoga, interaktywne zabawki.

• Przedszkolaki (3-6 lat) – artykuły papiernicze, piłki, skakanki, zabawki typu role-playing, Psi Patrol zabawki.

• Młodsze dzieci (6-9 lat) – gry planszowe i logiczne, zabawki kreatywne, ekologiczne zabawki.

• Starsze dzieci (10+) – strategiczne gry, konsole do gier, zestaw do eksperymentów naukowych, książki papierowe, artykuły szkolne, instrumenty muzyczne.

Z dużym prawdopodobieństwem rodzic intuicyjnie wyczuje, co sprawi jego dziecku największą radość. Jeśli jednak szukasz pomysłu na prezent dla nie swojej pociechy, najlepiej dyskretnie podpytać jej opiekunów, o to co warto kupić. Zainspirować się można także opisami dostępnymi w internecie oraz przeczytać opinie innych rodziców na temat danej zabawki, dzięki czemu unikniesz zakupowego bubla.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ