fbpx

Zabawy dla dzieci w domu

Ostatnio aktualizowane: 20.06.21

 

Niestety nie zawsze jesienna i zimowa aura sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz. Dlatego zwłaszcza w tym okresie zainteresowanie zyskują zabawy z dzieckiem w domu. Do wykorzystania mamy cały wachlarz możliwości. Dom jest miejscem, gdzie każde pomieszczenie możemy zmienić w tor przeszkód czy też magiczną krainę. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

 

By zorganizować gry i zabawy dla dziecka w domu może zmobilizować nas fakt, że do najczęstszych zagrożeń dla rozwoju malucha należy telewizja, a także ekrany emitujące szkodliwe dla małych i wrażliwych oczu – światło niebieskie. Według wytycznych WHO dzieci do 2 roku życia nie powinny w ogóle mieć do czynienia z mediami cyfrowymi, a dziecko w wieku 2 – 5 lat nie powinno spędzać przed żadnym ekranem dłużej niż godzinę dziennie. Dodatkowo podczas korzystania z mediów cyfrowych maluchom za każdy razem powinni towarzyszyć rodzice, aby tłumaczyć, co znajduje się na ekranie smartfona lub telewizora. 

Eksperci zalecają, aby czas, który dziecko spędza przed monitorem zamienić na aktywne zabawy z dziećmi w domu. Warto przeznaczyć czas na czytanie, wymyślanie różnych historii, śpiewanie, rozwiązywanie łamigłówek. Możemy zaproponować naszym pociechom zagadki obrazkowe, a dla starszych kalambury. Zarówno jedna, jak i druga forma rozrywki rozwija logiczne myślenie i daje wiele radości. Jednak sposoby na zapewnienie wolnego czasu dla dzieci można mnożyć, gdyż jest mnóstwo aktywności, które można zaproponować dziecku, aby nie miało okazji powiedzieć, że się nudzi. Zabawy będą oczywiście różnie wyglądały w zależności od wieku. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na fajne zabawy w domu.

 

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy to może trochę zapomniana, ale z pewnością wszystkim rodzicom znana zabawa

Sprawdzi się ona zwłaszcza gdy w domu jest więcej niż jedno dziecko lub gdy nasza pociecha zaprosi do domu kolegów. Polega ona na tym, że jedna osoba nazywana Babą Jagą, stoi tyłem w pewnej odległości od pozostałych, wypowiadając słowa: Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy. W tym czasie gracze podbiegają w jej kierunku, a kiedy kończy i odwraca głowę, stają nieruchomo. Nie mogą się wtedy poruszyć, śmiać, ani też rozmawiać, w przeciwnym razie, dana osoba musi wrócić na linię startu. Taki cykl powtarzany jest kilkukrotnie, a celem jest dotarcie na metę, czyli w tym przypadku do tytułowej Baby Jagi i dotknięcie jej (oczywiście kiedy nie patrzy). Wygrany zajmuje jej miejsce, a gra rozpoczyna się od nowa. Jest to dobry pomysł na zabawy dla dzieci na urodziny w domu, kiedy to urządzamy przyjęcie urodzinowe, ponieważ bierze w niej udział kilka osób.

Zimno, ciepło, gorąco

Polega na tym, że jedna osoba chowa jakiś przedmiot (typu ulubiona maskotka, samochodzik czy inna drobna rzecz), a pozostali muszą go odnaleźć. Jedynymi wskazówkami dla szukającego są słowa – zimno, ciepło lub gorąco, informujące czy poszukiwacz jest blisko schowanego przedmiotu. Dziecko, które odnajdzie schowaną rzecz, chowa ją w inne miejsce, i zabawę możemy zacząć od nowa. Jest to z pewnością dobry pomysł zabawy w domu dla 5-latka.

 

Tanecznym krokiem to propozycja zabawy z 4-latkiem w domu

Zarówno z podkładem muzycznym, jak i bez możemy wspólnie z naszą pociechą poruszać się do ulubionych melodii lub piosenek. Ponadto gdy nie przeszkadzają nam głośne dźwięki, możemy dołączyć również sekcję instrumentalną z wykorzystaniem przyrządów kuchennych, takich jak garnki i łyżki drewniane. Maluchów z pewnością zachwyci tańcząca kapela. Dodatkowo można również zorganizować konkurs piosenki lub taneczny. Oczywiście dla lepszej zabawy, należy wzbogacić go o nagrody (ręcznie zrobionej korony, dyplomu lub medalu).

 

Zabawa w chowanego to lubiana przez wszystkich forma aktywności

Daje dużo radości nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Każdy zna jej podstawowe zasady, jednak od czasu do czasu można ją trochę urozmaicić, wystarczy, że wykażemy się kreatywnością. Takie zabawy w domu wymagają dużo miejsca i wielu zakamarków, wówczas dzieci będą zachwycone.

 

Kalambury

Wiele zabaw dziecko szybko nuży, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy króluje elektronika, gry na smartfonach i tabletach. Jednak z kalamburami jest inaczej, gdyż im dłużej gramy tym zabawa się bardziej rozkręca. Jest to dobry pomysł na rozweselenie towarzystwa w domu, gdyż takie zabawy dla dzieci są śmieszne. Polegają na tym, że jedna osoba za pomocą gestów musi pokazać na przykład tytuł bajki lub zwierzątko, a pozostałe grono dzieci zgaduje, o jaką rzecz chodzi.

Wspólne czytanie

Do korzyści płynących z tej czynności raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Przede wszystkim czytanie zaspokaja wszelkie potrzeby emocjonalne naszej pociechy. Takie zabawy dla 6 latka w domu znacząco wspierają jego rozwój intelektualny, społeczny, a także psychiczny. Ponadto przynoszą dużą radość oraz pozostawiają cudowne wspomnienia. Trzeba zaznaczyć, że poprzez czytanie dziecko poszerza swoje słownictwo, a nawet używa piękniejszego i bogatszego słownictwa. Warto zatem wspólnie wybrać lekturę i usiąść wygodnie, aby przenieść się do świata bajek.

 

Budowanie z klocków

Jest to zabawa, którą z reguły lubią wszyscy. W tej zabawie ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Możemy tworzyć z dzieckiem proste konstrukcje lub wysokie wieże czy fosy, a nawet duże, skomplikowane budowle. W związku z tym, że ponadczasowe klocki są różnorodne, dlatego stanowią niekończące się źródło zabawy. Sprawdzą się z powodzeniem do zabawy z dwulatkiem w domu, gdyż wspomagają manualny rozwój. Dodatkowo zabawa klockami ćwiczy emocje dziecka, rozwija logiczne i przestrzenne myślenie, stymuluje wyobraźnię, a także jest bardzo dobrym treningiem na koncentrację uwagi.

 

Gry planszowe

Jest to prosta i tradycyjna zabawa. Warto zaznaczyć, że ostatnimi czasy wróciła właśnie na planszówki popularność, więc jej zwolenników jest coraz więcej. W sklepie z artykułami dla dzieci jest naprawdę szereg różnego rodzaju gier planszowych. Wybór jest ogromny, więc z pewnością wybierzemy coś, co zainteresuje naszą pociechę. Ponadto planszówka to dobry pomysł zarówno na zabawy w domu dla dzieci mających 7 lat, jak i tych trochę starszych.

 

Zabawa w teatr

Czasem dla potrzeb wymyślonej zabawy można zamienić się rolami: Maluchy niech będą rodzicami, a my dziećmi. Dzięki takiej zamianie możemy sprawdzić, jak odbierają nas nasze dzieci. Dlatego tym bardziej warto podjąć tego typu wyzwanie. Innym pomysłem może być naśladowanie lub wcielanie się w którąś postać z ulubionej bajki. Pamiętajmy, aby dać dziecku przewodniczyć w czasie aktywności. Zatem słuchajmy i wykonujmy jego polecenia, a także zachęcajmy do inicjowania nowych scenariuszy. Trzeba zaznaczyć, że jest to dobry pomysł na kreatywne zabawy dla dzieci.

Zabawy z mąką

Ten niepozorny kuchenny, biały produkt bardzo dobrze sprawdza się do zabawy w domu dla dzieci mających 2-3 lata. Podczas aktywności z mąką dziecko usprawnia zdolność małych paluszków, a przy tym ma sporo frajdy. Możemy na przykład zaproponować maluchowi rysowanie na mące. Wystarczy na talerzyk albo tackę wsypać warstwę mąki, aby maluch mógł rysować palcem po dnie. Innym sposobem na wykorzystanie mąki do zabawy jest wykonanie masy solnej. Wykonamy ją  z połączenia mąki z solą oraz wodą. Z pewnością już samą zabawą dla dziecka będzie proces tworzenia masy. Frajdą będzie zarówno mieszanie, ugniatanie, jak i również zanurzanie rąk w całej mieszance. Ponadto dobrą zabawą będzie też tworzenie z gotowego produktu różnych figurek, stworów i przedmiotów. Mąka z wodą to bardzo plastyczny materiał, który utwardzamy przez wypiekanie. Całość wspólnie z maluchem możemy udekorować farbami. Jeszcze inną formą zabawy będzie stworzenie mąkoliny powstałej z połączenia mąki i oleju. Swoją konsystencją przypomina ona piasek do zabawy dla dzieci w domu. Ponadto stanowi wspaniałe przypomnienie lata i zabaw w piaskownicy. Z kolei, gdy do balonu wsypiemy mąkę, powstanie gniotek, czyli kuleczka zmieniająca swoje kształty pod wpływem nacisku. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie wymienione zabawy stymulują motorykę dziecka i są tak zwaną uczta dla zmysłu dotyku.

 

Zabawa ziarnami

Do zabawy z dzieckiem można wykorzystać wiele rzeczy, które znajdziemy pod ręką w kuchni. Ziarna, takie jak: Groch, kawa, fasola, ciecierzyca, ryż i wiele innych stymulują zmysł dotyku, wzroku, a także i słuchu. Proponujemy zorganizować takie zabawy w domu dla dzieci mających 3 lata i więcej. Dajmy dziecku na przykład spróbować posegregować na początek 2 rodzaje ziaren. Takie wyzwanie sprawdzi się dla mniejszych dzieci, a starsze pociechy można zainteresować przenoszeniem ziarna fasoli na łyżce z jednej miski do drugiej, które znajdują się od siebie w sporej odległości. Dodatkowo samo dotykanie i przesypywanie różnego rodzaju ziaren, będzie dla dziecka dużą frajdą. Innym pomysłem jest stworzenie z ziaren i plastikowego lub metalowego pojemnika po kosmetykach grzechotki, lub instrumentu do domowej orkiestry. Przy tworzeniu możemy nieco poeksperymentować, wsypując inny rodzaj lub ilość ziaren, tak aby uzyskać różne dźwięki. Wykorzystując drobne ziarenka, możemy wykonywać również plastyczne zabawy dla dzieci w domu. Wyklejanki uczą skupienia i kształtują zdolności manualne.

Zabawy z kubkami i puszkami 

Papierowe lub plastikowe rzeczy można wykorzystać do budowania, gdyż na przykład z wielu kubków uda się stworzyć wyjątkowe wieże, czasem nawet większe od naszych pociech. Tak naprawdę takie akcesoria kosztują niewiele, a można stworzyć z nich kreatywne zabawy dla dzieci w domu. Ponadto mogą one spokojnie konkurować z najlepszymi klockami. Oczywiście jedne dzieci większą frajdę czerpią z budowania, a inne z burzenia tego, co na przykład stworzył rodzic. Dodatkowo plastikowe kubeczki są lekkie i mocne, a przede wszystkim bezpieczne dla naszego dziecka. Każdy z rodziców na pewno pamięta zabawę w telefon z połączenia sznurka z dwoma kubeczkami. Zatem i swojemu dziecku warto wykonać taką zabawkę, a potem razem powtarzajmy słowa, mówmy co chwilę innym i zmienionym głosem, raz cienkim, a raz grubym. Oczywiście nie od dziś wiadomo, że dzieciaki uwielbiają wodę i zabawy z nią. Dlatego też kubki można wykorzystać do przelewania wody z jednego do drugiego. Taka wersja uchodzi za jedną z najprostszych zabaw, wystarczy, że przygotujemy jakąś tackę, aby nie narozlewać. Innym pomysłem jest zabawa w „a kuku”, czyli najstarsza forma aktywności dla dzieci, która sprawdza ich spostrzegawczość i sprawia dużą frajdę. Drobny element, jak na przykład koralik czy guzik kładziemy pod jednym z trzech kubków, a cała zabawa polega na tym, aby nie stracić danej rzeczy z pola widzenia. Zatem tak naprawdę do świetnej aktywności i miło spędzonego czasu nie jest potrzebny w domu pokój zabaw dla dzieci. 

 

Ruchowe zabawy z dzieckiem 

Trzeba podkreślić, że maluchy mają w sobie niekończące się pokłady energii, której oczywiście trzeba dać upust. Dobrym pomysłem będą zatem wszelkie zabawy ruchowe.  Możemy do nich wykorzystać artykuły znalezione w domu. Jedną z ciekawszych aktywności, która szybko się nie nudzi, jest tor przeszkód wykonany dla dzieci w domu. Do przygotowania slalomu wykorzystajmy poduszki, kartony lub nawet puszki. Po zrobieniu toru dzieci muszą się poruszać z zamkniętymi oczami. Ten rodzaj zabawy bardzo dobrze ćwiczy równowagę, poprawia koordynację i koncentrację ruchową. Do ulubionych można też zaliczyć tor przeszkód, wykorzystując do tego poduszki, butelki, krzesła lub inne przedmioty. Dobrze jest wymyślić przeszkody o różnym poziomie trudności. Opcji takiej aktywności ruchowej jest mnóstwo. Zabawy w domu dla dzieci od 7 lat mogą zawierać między innymi: Czołganie się pod liną, przeskakiwanie na jednej nodze czy też wejście do kartonu. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od pomysłowości rodziców i samych dzieci. Dużą popularnością cieszą się również zabawy w domu z piłką. Idealnie sprawdzą się także wszelkie elementy zręcznościowe.

Wspólne gotowanie 

Często zdarza się, że maluchy podpatrują i chcą robić dokładnie to samo, co my, nawet jeśli chodzi o gotowanie. Rodzice często też kupują takie zabawki jak kuchnia dla dzieci, aby pociecha mogła rozwijać swoje pasje kulinarne. Jednak małe dziecko może również wspólnie z nami w kuchni wykonać wiele pomocnych rzeczy: Przelewać, nalewać, mieszać, wsypywać i tym podobne. Jednak zabawy dla dzieci mających 10 lat, przewidują już gotowanie pod okiem rodzica prostego przepisu na przykład na ciasto. Można wspólnie upiec babeczki, zrobić owocowe szaszłyki. Nie warto złościć się, gdy w czasie zabawy maluch trochę bardziej nabrudzi. Z kolei z przygotowanych wspólnymi siłami przysmaków możemy sobie urządzić domowe przyjęcie.

 

Zajęcia „zrób to sam” to bez wątpienia edukacyjne zabawy dla dzieci

Możemy lepić razem z pociechą z plasteliny, malować farbami, kredkami, a nawet rękami i robić wycinanki z kolorowego papieru. Trzeba podkreślić, że do tego typu zabaw można wykorzystać wiele rzeczy znajdujących się w domu. Makaron to dobry produkt na wykonanie bransoletki, a papierowe talerzyki posłużą do wykonania różnego rodzaju stworków i innych rzeczy, z kolei kartonowe pudełka można zamienić na autka lub robota.

 

 

Dodaj komentarz

0 Commentaires

Instagram