fbpx

Kraków – atrakcje dla dzieci

Ostatnio aktualizowane: 11.05.24

 

Kraków – dawna stolica Polski, przez wielu uważana jako jedno z najpiękniejszych miast w kraju. Pełna magii, zabytków, historycznych miejsc, od samego początku wywołuje ogromny zachwyt i oczarowuje od pierwszego wejrzenia. Kraków odwiedza pokaźna rzesza turystów, nie tylko z Polski, ale również i z całego świata.

Alternatywą dla długich wakacji nad morzem lub w górach jest weekend spędzony w mieście pełnym atrakcji. Spacer po starówce możemy zwieńczyć filiżanką gorącej czekolady, a wizytę w muzeum potraktować jako lekcję historii. Kraków jest jednym z wielu miejsc na mapie Polski, które umożliwia ciekawy pobyt w towarzystwie malucha. Aby dowiedzieć się, co robić z dziećmi w Krakowie, zachęcamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem turystycznym.  

 

Atrakcje dla dzieci – Kraków i okolice

♦ Rynek – zwiedzanie Krakowa z dziećmi możemy zacząć od przechadzki po rynku. Liczni przewodnicy uważają, iż miasto jest tak ciekawe, a jego atrakcje nie znajdują się od siebie w dalekiej odległości, że najlepiej odkrywać je pieszo. Co prawda maluchów mogą mało zachwycić architektoniczne budowle i zabytki, ale dużą frajdę wywołają w nich uliczni mimowie i śmieszne postacie poruszające się po deptaku. Istnieje również możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Na placu nieopodal Sukiennic dzieciaki mogą karmić ptaki oraz podziwiać przejeżdżające dorożki. Jeśli zapragniemy odprężenia w towarzystwie przyrody, warto udać się do parku na Plantach, aby dać najmłodszym odrobinę wytchnienia od miejskiego zgiełku. 

♦ Podziemia – Kraków to także atrakcje dla młodzieży. W nastoletnim wieku pora pokusić się o bardziej poważne rozrywki obfitujące w wiedzę oraz wątki historyczne i udać się do Podziemi na Rynku Głównym. Znajdziemy w nich m.in. liczne wykopaliska archeologiczne, będziemy mogli zwiedzić średniowieczne miasto, warsztat złotnika oraz fragmenty cmentarza.

♦ Smocza Jama – dawna stolica Polski i jej spora część to przede wszystkim atrakcje dla małych dzieci. Kraków zaprasza do odwiedzenia Smoczej Jamy znajdującej się na trasie w kierunku Wawelu. W tym miejscu warto wspomnieć najmłodszym o słynnej legendzie i o bohaterskiej walce Szewczyka ze smokiem. Początkowe miejsce zwiedzania jaskini stanowi wzgórze znajdujące się niedaleko Baszty Złodziejskiej. Naszą podróż znacznie ułatwi i umili imponujące oświetlenie wewnątrz jaskini, do której dotrzemy, pokonując 80 schodów. Przy zejściu należy zachować szczególną ostrożność ze względu na sporą stromość stopni. 

♦ Zamek Królewski na Wawelu – kiedy ktoś zapyta nas, gdzie udać się z dzieckiem będąc w Krakowie, bez wątpienia pierwszym wymienionym przez nas miejscem będzie zamek jako główny symbol miasta. We wnętrzu obiektu znajduje się również krypta z ciałami zmarłych królów, wieszczów narodowych oraz osób, które w jakiś sposób zasłynęły dla narodu. 

♦ Popularne kopce – dla lubiących aktywnie spędzać czas ciekawą propozycją będzie poznanie krakowskich kopców. Najsłynniejsze z nich to Kościuszki i Krakusa. Pierwszy z podanych należy niemalże do klasyki gatunku. Niesamowity widok na panoramę miasta oraz świetna okazja do zwiedzenia muzeum z wystawą woskowych figur popularnych Polaków wprawi w zdumienie nie tylko dzieci, ale przede wszystkim dorosłych. Z kolei kopiec Krakusa zapewnia pełen relaks na łonie przyrody. Znajdujące się w pobliżu tereny zielone umożliwiają nawet zorganizowanie rodzinnego pikniku.

♦ Katedra wawelska i Dzwon Zygmunta – podczas naszej wycieczki warto pokazać najmłodszym świątynię wawelską, czyli jedną z największych katedr w Polsce, a także Dzwon Zygmunta dzwoniący w czasie istotnych dla kraju wydarzeń. Dla maluchów sporą atrakcją będzie dotknięcie jego serca. Z opowieści wynika, iż ten, kto tego dokona, będzie miał ogromne szczęście. W 1978 r. dźwięk dzwonu oznaczał dla Polaków radosną nowinę, jaką był wybór Karola Wojtyły na papieża. Z kolei w 2005 r. zabrzmiał zdecydowanie żałobnie, gdyż symbolizował śmierć wybitnego Polaka.    

♦ Centrum Nauki i Zabawy Klockoland – warto odwiedzić Kraków i poznać atrakcje dla dzieci. Na weekend w mieście również znajdziemy sporo miejsc wartych obejrzenia. Aby naprawdę zadowolić maluchy, polecamy wycieczkę do Klockolandu i oglądnięcie wystawy 50 budowli z klocków LEGO. Spora liczba z nich jest interaktywna, a do ich wykonania użyto kilku tysięcy różnej wielkości elementów. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach, podczas których będą miały możliwość pracy z wieloma urządzeniami, np. w trakcie sterowania robotami lub przy pracach na placu budowy. W centrum mieszczą się także eksponaty nawiązujące do historii miasta i związanych z tym licznych postaci, jak np. Smok Bazyliszek.

♦ Baszta Sandomierska – jej wieża umożliwia widok na malowniczą panoramę Krakowa oraz przepływającą w dole Wisłę. Po zakończeniu podziwiania krajobrazu można udać się na spacer po renesansowych ogrodach, któremu dzięki pracy archeologów przywrócony został pierwotny wygląd. 

♦ Kopalnia soli w Wieliczce – nazywana jako 7 cud Polski stanowi doskonałą atrakcję dla całej rodziny. Wykute w soli korytarze zrobią na wszystkich z pewnością niesamowite wrażenie, które jeszcze bardziej pogłębi mieszcząca się 100 m pod ziemią kaplica świętej Kingi i znajdujące się w niej solne żyrandole. Od pewnego czasu dodatkową atrakcję stanowi komora Wincentego Witosa z placem zabaw. Wewnątrz maluchy usłyszą opowieść Kryształka przedstawiającą dzieje górników i całej kopalni.  

♦ Barbakan – na Plantach spotkamy jedną z najciekawszych militarnych budowli na kontynencie europejskim – Barbakan. Konstrukcję wzniesiono przy zastosowaniu nowoczesnych osiągnięć technologicznych średniowiecza. Barbakan dawniej był elementem miejskiej fortyfikacji miasta. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Niekiedy możemy tam obejrzeć pokaz tańców lub walki rycerzy, co dla dzieci będzie niemałą atrakcją.

♦ Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema – dla starszych dzieci Kraków przygotował coś specjalnego – park edukacji mieszczący się pod gołym niebem. Poznanie zjawisk przyrodniczych umożliwiają interaktywne instalacje, należą do nich m.in. wir wodny oraz kalejdoskop. Ogród stanowi fragment Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ono również dla zwiedzających ma sporo rozrywki w postaci wystaw w zajezdni tramwajowej z 1882 r. 

♦ Żywe Muzeum Obwarzanka –  podczas wycieczki warto także odwiedzić muzeum dla dzieci. Kraków oferuje ich sporą ilość, jednakże miejscem przeznaczonym zarówno dla maluchów, jak i nieco starszych urwisów jest Żywe Muzeum Obwarzanka. Na miejscu poznamy nie tylko ciekawą historię krakowskiego przysmaku, ale również będziemy mogli zobaczyć, jak odbywa się cały proces jego tworzenia, w czym każdy ma możliwość wzięcia czynnego udziału. 

♦ GOkidz! – co warto jeszcze zobaczyć w Krakowie? Dla dzieci przygotowano obiekt GOkidz. Po historycznych miejscach i licznych zabytkach warto udać się do sali zabaw, aby umożliwić maluchom pełen relaks. Obiekt GOkidz! zapewnia rozrywkę dla dzieci w każdym wieku, a wszystko pod okiem profesjonalnych animatorów, którzy przeprowadzą najmłodszych przez świat labiryntów i  licznych zjeżdżalni. Całość dodatkowo uatrakcyjnią nowoczesne sprzęty multimedialne opatrzone europejskimi certyfikatami.

Weekend w Krakowie – o czym warto pamiętać?

Rozrywka dla dzieci, jaką dysponuje Kraków, wymaga od rodziców wcześniejszego zaplanowania, aby nie zniechęcić najmłodszych do dalszego zwiedzania już pierwszego dnia pobytu. Ważne, aby atrakcje były urozmaicone, dlatego nie możemy decydować się na dwudniowe zwiedzanie muzeów lub jedynie miejsc z wątkami historycznymi. Dla maluchów większą atrakcją niekiedy może okazać się spacer po rynku lub wizyta na placu zabaw w parku. Oczywiście nie oznacza to, że mamy zapominać o ważnych aspektach naszej wycieczki. Warto już od małego oswajać dzieci z polską kulturą i choć w niewielkim stopniu starać się opowiedzieć znaczące dla naszego kraju fakty. 

Możemy kupić również przewodnik po Krakowie dla dzieci i odwiedzać polecane w nim miejsca. Specjalnie przygotowany pod kątem najmłodszych na pewno ułatwi nam rodzinny pobyt. Jeśli podróżujemy z nieco starszymi dziećmi lub nastolatkami, dobrym wyborem będzie odwiedzanie wszelkich miejsc z osobą zajmującą się tym zawodowo. Przewodnik nie tylko pokaże nam to, co ważne, ale również postara się opowiedzieć przynajmniej w skrócie historię danej budowli lub związanych z nią ciekawostek. Piesze wędrówki z maluszkiem mogą niejednokrotnie zmęczyć rodziców, dlatego podczas planowania wyjazdu warto kupić wózek spacerowy. Niektóre z dostępnych modeli są rozkładane, więc umożliwią dziecku komfortowy sen na świeżym powietrzu.

 

Jakie miejsce wybrać na nocleg?

Jeśli wyjeżdżamy, chociażby na krótki weekendowy wypad do Krakowa, należy wybrać odpowiednie miejsce noclegu. Oczywiście w samym centrum nie możemy liczyć na agroturystykę, ale jeśli znajdujemy się w innym miejscu w Małopolsce, gdzie opcja ta jest możliwa, warto się na nią zdecydować, chociażby ze względu na serdeczność gospodarzy i przeznaczone do użytku turystów podwórko. 

Kiedy naszym celem jest jedynie Kraków, nie oznacza to spania w mało atrakcyjnym miejscu. Do dyspozycji mamy liczne hostele, motele oraz tradycyjne hotele. Niektóre z nich są o bardzo wysokim standardzie, zwłaszcza te znajdujące się w kluczowych punktach Krakowa, jakim jest np. rynek. Wieczorem widok z okna bywa naprawdę imponujący. Przy rezerwacji możemy wybrać dodatkowo wyżywienie, co jest dodatkowym atutem podczas podróżowania z małym dzieckiem. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ