fbpx

Co spakować na podróż z dzieckiem?

Ostatnio aktualizowane: 21.05.24

 

Mimo że każdy czeka na wakacje z utęsknieniem, by móc w końcu odpocząć, zrelaksować się i zapomnieć o codziennych obowiązkach, to jednak chcąc spędzić urlop z dzieckiem, należy nieco inaczej przygotować się do takiego wyjazdu, niż gdy podróżujemy wyłącznie w gronie osób dorosłych. Rodzice często zastanawiają się, jakie rzeczy muszą koniecznie spakować. Wśród nich można wyróżnić pieluchy, ubranka czy artykuły higieniczne, a także wiele innych produktów. Co zabrać ze sobą, podróżując z dzieckiem? Podpowiadamy.

 

Jakie ubranka spakować na podróż z dzieckiem?

Pakując walizkę dla swojego dziecka na wakacje, zazwyczaj w pierwszej kolejności wybieramy ubranka. Dobór garderoby powinien być uzależniony nie tylko od wieku malucha, ale również warunków pogodowych, jakie mają obowiązywać w miejscu, w które się wybieramy. Warto zabrać ze sobą koszulki z krótkim rękawem. Ich liczba powinna być uzależniona od tego, w jakim wieku jest nasze dziecko. Czy często się brudzi na przykład podczas jedzenia, czy zabawy? W przypadku starszych dzieci zazwyczaj wystarczy jedna koszulka na jeden dzień, zaś dla młodszych czasami należy zabrać nawet 2-3 sztuki na dzień. 

Do walizki warto spakować także koszulki z długim rękawem, ewentualnie bluzy, jeżeli wybieramy się w chłodniejszy region. W walizce powinna znaleźć się także bielizna na każdy dzień, spodnie, piżama, kurtka przeciwdeszczowa, czapka z daszkiem, a także buty.

 

Czy brać pieluchy na wakacje z dzieckiem?

Wielu rodziców zastanawia się, czy wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem, warto brać ze sobą pieluchy. Jeżeli nasz maluch na co dzień korzysta z tych środków higienicznych i zużywamy ich dość sporo, wówczas możemy zabrać ze sobą tylko jedną paczkę, a na miejscu dokupić kolejną. Pieluchy zajmują sporo miejsca w bagażu, dlatego jeżeli podróżujemy samolotem, lepiej zabrać ze sobą tylko niezbędny zapas. W przypadku, kiedy wyjeżdżamy na wakacje autem, wówczas możemy wziąć kilka paczek.

 

Jakie artykuły higieniczne zabrać na wakacje z dzieckiem?

Wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem, powinniśmy zadbać o to, aby wziąć ze sobą najważniejsze artykuły higieniczne. Mowa tutaj o mokrych chusteczkach, które przydadzą się nie tylko podczas przewijania malucha, ale również w przypadku starszych dzieci, kiedy na przykład ubrudzą się podczas jedzenia w czasie drogi. Należy zabrać również krem z filtrem, a także krem ochronny, szczoteczkę i pastę do zębów, żel do mycia i szampon. 

Na wyjazd z dzieckiem powinniśmy zabierać wyłącznie sprawdzone kosmetyki i artykuły higieniczne. Nie jest to dobry czas na testowanie nowych produktów, zwłaszcza jeżeli nasze maluchy mają tendencję do alergii. Jeśli podróżujemy własnym środkiem transportu, możemy zabrać ze sobą również ręczniki, abyśmy nie musieli korzystać z hotelowych. Jeśli maluchy często się brudzą, warto wziąć również odrobinę proszku do prania czy odplamiacz.

 

Co powinna zawierać apteczka na wyjazd z dzieckiem?

Ważnym elementem, o którym nie możemy zapomnieć, zwłaszcza wtedy kiedy wyjeżdżamy na wakacje z dzieckiem, jest apteczka. Powinny znaleźć się w niej środki opatrunkowe, leki przeciwgorączkowe, spray przeciw komarom i kleszczom, maść łagodząca ukąszenia owadów czy krem na poparzenia słoneczne. Jeżeli dziecko przyjmuje jakieś leki na stałe, należy je spakować w pierwszej kolejności, tak aby o nich nie zapomnieć. Co więcej, warto mieć je ze sobą przynajmniej w dwóch miejscach, a więc nie tylko w apteczce, ale na przykład również w torebce. Podczas wyjazdu mogą przydać się również środki na ból gardła, krople do nosa, termometr, leki na biegunkę i elektrolity. 

Jakie dokumenty mogą być potrzebne na wakacjach z dzieckiem?

Jeżeli wybieramy się na zagraniczne wakacje z dzieckiem, powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, czy do przekroczenia granicy będą nam potrzebne dowody, czy paszporty, a może dodatkowo wiza? Wszystkie dokumenty nie tylko dorosłych, ale także dzieci warto umieścić w jednym miejscu. Nawet jeżeli kupujemy zarówno sobie, jak i dzieciom turystyczne ubezpieczenie zdrowotne, dobrze jest wyrobić także karty EKUZ, które uprawniają ich posiadaczy do korzystania z niektórych świadczeń medycznych na terenie Unii Europejskiej nieodpłatnie. 

 

Czy zabierać zabawki na wakacje z dzieckiem?

Opiekunowie czasami zastanawiają się, czy warto pakować na podróż z dzieckiem zabawki. Wiele zależy od tego, w jakim wieku są maluchy, a także jakim środkiem transportu zamierzamy podróżować. Zawsze warto zabrać ze sobą przynajmniej jedną grę lub zabawkę, która pomoże maluchowi przetrwać wielogodzinną podróż. Jeśli dysponujemy ograniczonym miejscem w walizce, w przypadku niemowląt warto wziąć gryzaki, starszych dzieci misia lub inne, niewielkie zabawki, a także blok i kredki. Jeżeli jednak możemy spakować więcej ulubionych książeczek, gier czy lalek, zapytajmy dziecko o to, co chciałoby zabrać ze sobą na wakacje.

 

Jakie akcesoria zabrać na wakacje z dzieckiem?

Jeżeli nie ogranicza nas miejsce w walizkach, możemy zabrać również wiele innych przedmiotów, które mogą nam się przydać nie tylko podczas samej podróży, ale również wakacji. Wśród nich można wymienić na przykład naczynia i sztućce dla malucha, butelki do mleka czy laktator, jeżeli podróżujemy z niemowlakiem. Na samą podróż należy spakować dla malucha odpowiednią ilość jedzenia, aby nie był głodny. 

Jeżeli dziecko nadal korzysta z wózka, wówczas jest to jeden z istotnych elementów, które należy zabrać ze sobą w podróż. Jeśli dysponujemy łóżeczkiem turystycznym z ochraniaczem i pakujemy wszelkie rzeczy do samochodu, to warto zabrać ze sobą ten gadżet, zwłaszcza jeżeli na miejscu nie będziemy mogli skorzystać z hotelowego łóżeczka.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ