fbpx

Objawy AZS u dzieci

Ostatnio aktualizowane: 11.05.24

 

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych u niemowląt i małych dzieci. Pojawiające się na skórze zmiany są nie tylko nieestetyczne, ale również bardzo swędzą, powodując niepokój i rozdrażnienie dziecka. Jakie objawy świadczą o atopowym zapaleniu skóry? W jaki sposób można złagodzić te dolegliwości?

 

Rozpoznanie AZS

Skóra dziecka jest wyjątkowo delikatna, narażona na podrażnienia i uszkodzenia. Dlatego też bardzo ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja, z uwzględnieniem nawilżania i natłuszczania. Zdarza się jednak, że pomimo stosowania kremów, oliwek lub balsamów możemy zaobserwować suche plamy na skórze dziecka. Czego są objawem? Przyczyn może być kilka: Skaza białkowa, alergia, łuszczyca, a także atopowe zapalenie skóry, które z roku na rok dotyka coraz więcej dzieci, nie tylko w wieku niemowlęcym. Na AZS choruje obecnie niemal co piąte dziecko. U części chorych dochodzi do remisji po okresie dojrzewania, inni borykają się z problemami skórnymi także w dorosłym życiu.

 

Jakie objawy wskazują na AZS?

Objawy atopowego zapalenia skóry mogą być mylone z innymi chorobami dermatologicznymi, dlatego bardzo ważne jest, by w przypadku wszelkich zmian pojawiających się na skórze dziecka były one skonsultowane z lekarzem pediatrą lub dermatologiem. Najczęstsze objawy AZS to sucha, swędząca, łuszcząca się i mocno zaczerwieniona skóra. Zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy, szyi, w zgięciach łokci i pod kolanami oraz na brzuchu. W poważniejszych przypadkach zmianami chorobowymi objęta jest większa część ciała malucha. Dolegliwości są dokuczliwe, gdyż zaczerwienione obszary często swędzą, są podrażnione, powodują ból, a także niepokój i rozdrażnienie.

 

Objawy AZS charakterystyczne dla wieku

Oprócz ogólnych objawów AZS, które ułatwiają diagnozowanie choroby, możemy również wyróżnić symptomy, które pojawiają się u dzieci w określonym wieku. W przypadku maluszków do drugiego roku życia mamy do czynienia z tak zwanym niemowlęcym AZS. Charakteryzuje się ono zmianami wysiękowymi i strupami, które pojawiają się na głowie, twarzy, plecach, brzuchu i kończynach. U starszych dzieci, do 11. roku życia, atopowe zapalenie skóry objawia się zmianami w zgięciach stawów i w fałdach skórnych. AZS u nastolatków powyżej 12 lat to najczęściej zmiany skórne w zgięciach łokciowych i kolanowych, a także sucha, łuszcząca i zaczerwieniona skóra na ramionach i przedramionach.

Co wpływa na zaostrzenie objawów AZS?

Objawy atopowego zapalenia skóry, które są i tak mocno uciążliwe dla dziecka, mogą być dodatkowo zaostrzone przez szereg czynników zewnętrznych. Co potęguje objawy atopowego zapalenia skóry?

• Wysoka temperatura i wilgotność powietrza – zmiany skórne zaogniają się, stają się bardziej zaczerwienione i swędzące. Warto unikać długich, gorących kąpieli, a także przegrzewania pomieszczeń, w których dzieci przebywają na co dzień.

• Rozdrapywanie zmian zapalnych – AZS często powoduje tak ogromne swędzenie, że czasem trudno się powstrzymać, dlatego trudno jest wytłumaczyć dziecku, by się nie drapało. Warto jednak ograniczyć rozdrapywanie zmian chorobowych, gdyż nasila to świąd, zwiększa powierzchnię zajętej skóry. Może również powodować zakażenia bakteryjne oraz blizny.

• Niektóre zapachy – dym tytoniowy, perfumy, intensywnie pachnące środki do prania czy płukania powodują zaostrzenie objawów u wielu chorych.

• Alergeny – dzieci chore na AZS często zmagają się również z alergią na kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza czy inne substancje drażniące, które występują w otoczeniu. Aby zminimalizować objawy atopowego zapalenia skóry, warto w miarę możliwości dbać o czystą i pozbawioną alergenów przestrzeń.

• Sztuczna, przylegająca do ciała odzież – przylegające ubrania, które dodatkowo są wykonane z szorstkich, sztucznych materiałów, podrażniają skórę i wydłużają czas leczenia zmian chorobowych. Dzieci z AZS powinny więc nosić lekkie, przewiewne ubranka, wykonane z naturalnych tkanin.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów AZS u dzieci, zajrzyj na aptelia.pl.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ